Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Z miłości do podróży – spotkanie z podróżnikiem Markiem Kamińskim

spotkanie autorskie

Data:
14.02.2023 / Wtorek
Godzina:
17:00
Miejsce:
barka "Lemara"
Wstęp:
wolny

Opis wydarzenia

14 lutego 2023, godz. 17.00 / barka „Lemara”

Z miłości do podróży. Walentynki z Markiem Kamińskim.

O zdobywaniu biegunów, poszukiwaniu motywacji, a także o tym, jakim towarzyszem w wędrówce dookoła świata może być… robot opowie na barce „Lemara” podróżnik, filozof i mentor – Marek Kamiński.

Najnowsze wydanie książki „Moje Bieguny. Dzienniki z wypraw” będzie przedmiotem wtorkowego spotkania, na które zaprasza EMCEK. Wydana po raz pierwszy w 1998 r. pozycja uhonorowana została Nagrodą Artusa w kategorii Najlepsza Książka Roku 1998 oraz Nagrodą Bursztynowego Motyla imienia Arkadego Fiedlera za najlepszą polską książkę o tematyce podróżniczej i krajoznawczej. Jesienią ubiegłego roku pozycja doczekała się wznowienia i uzupełnienia. Dotychczasowe surowe zapisy z dzienników człowieka, który jako pierwszy w historii zdobył oba bieguny Ziemi w tym samym roku bez pomocy z zewnątrz, wzbogacono o zdjęcia z wypraw i zapiski z podróży na „trzeci biegun”. Notatki z drogi do Santiago de Compostela tak bardzo różnią się od poprzednich wypraw! Nie brakuje w tych opowieściach barwnych miejsc i ciekawych ludzi, którzy przewijają się przez całą trasę.

Marka Kamińskiego sprowadza do Bydgoszczy jeszcze jeden cel. Bydgoszczanin, Marcin Sauter, reżyser, scenarzysta, operator filmowy i fotografik kręci swój kolejny dokument, którego bohaterem jest właśnie zdobywca biegunów. Film ma być relacją z podróży dookoła świata, w którą Kamiński zabierze ze sobą robota. Czy sztuczna inteligencja ma szansę nauczyć się czegoś od ludzi? A może jednak będzie odwrotnie?