Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Za progami pracowni

Wejdź do atelier bydgoskich artystów

Data:
06.05.2020 / Środa
Godzina:
18:00
Miejsce:
#zostańwdomu
Wstęp:
wolny

Opis wydarzenia

„Za progami pracowni”- wejdź do atelier bydgoskich artystów

Zazwyczaj wstęp do nich mają nieliczni, a kulisy pracy często są pilnie strzeżone – pracownie artystyczne, miejsca, w których rodzi się sztuka stoją teraz przed Wami otworem. Zapraszamy na nowy cykl Galerii Wspólnej, w którym podejrzeć będziecie mogli bydgoskich artystów przy pracy. Pierwszy odcinek „Za progami pracowni” już w tę środę, 6 maja.  

Przez ostatnie miesiące miłośnicy sztuki nie mieli okazji do obcowania z nią na żywo – zamknięte z powodu pandemii galerie sztuki i muzea, odwołane wernisaże i eventy artystyczne, nie uśpiły jednak twórczej inwencji artystów. Ci tworzą bez względu na okoliczności. Zamknięci w swoich pracowniach, intymnych miejscach kreacji, postanowili zaprosić Was do siebie – w ramach cyklu „Za progami pracowni” będzie można odwiedzić atelier bydgoskich artystów i podejrzeć ich przy pracy. Twórcy opowiedzą o sobie, o tym w jakiej scenerii tworzą, pokażą niedokończone dzieła i gotowe obrazy. Podzielą się refleksją związaną z odosobnieniem w czasie przymusowej izolacji i tym, jak pandemia wpłynęła na ich proces twórczy.  

Przez najbliższe tygodnie, w każdą środę prezentować będziemy Wam jednego z bydgoskich artystów. Pierwsza pracownia, którą odwiedzimy to atelier znakomitej malarki, Aleksandry Simińskiej.     

„Za progami pracowni” – Aleksandra Simińska, 6 maja, godz. 18.00, Facebook Galeria Wspólna.

 

Prof. dr hab. Aleksandra Simińska – studiowała na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Dyplom z wyróżnieniem zrealizowała w pracowni malarstwa prof. Janusza Karczmarskiego w 1988 r. W latach 1989-1993 pracowała na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Od 2000 r. na stanowisku profesora nadzwyczajnego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Była Kierownikiem Katedry Malarstwa i Rysunku, a potem kierownikiem Pracowni Malarstwa i Rysunku. Do 2006 r. prowadziła pracownię malarstwa w Katedrze Sztuk Pięknych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Obecnie pracuje na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy. Działa społecznie w ZPAP, gdzie jest wiceprezesem okręgu bydgoskiego.