Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Za programi pracowni – Marta Filipiak i Łukasz Owczarzak

wejdź do atelier polskich artystów

Data:
19.11.2020 / Czwartek
Godzina:
18:00
Miejsce:
FB Galeria Wspólna
Wstęp:
wolny

Opis wydarzenia

19 listopada 2020, godz. 18.00 / profil FB Galeria Wspólna

„Za progami pracowni”- wejdź do atelier polskich artystów

Zazwyczaj wstęp do nich mają nieliczni, a kulisy pracy często są pilnie strzeżone – pracownie artystyczne, miejsca, w których rodzi się sztuka stoją teraz przed Wami otworem. Zapraszamy na kolejne odcinki cyklu Galerii Wspólnej, w którym podejrzeć będziecie mogli bydgoskich artystów przy pracy. Kolejny odcinek „Za progami pracowni” już w ten czwartek, 19 listopada. Tym razem odwiedzimy pracownię Marty Filipiak i Łukasza Owczarzaka

Przez ostatnie długie miesiące miłośnicy sztuki nie mieli okazji do obcowania z nią na żywo – zamknięte z powodu pandemii galerie sztuki i muzea, odwołane wernisaże i eventy artystyczne, nie uśpiły jednak twórczej inwencji artystów. Ci tworzą bez względu na okoliczności. Zamknięci w swoich pracowniach, intymnych miejscach kreacji, postanowili zaprosić Was do siebie – w ramach cyklu „Za progami pracowni” będzie można odwiedzać atelier bydgoskich artystów i podejrzeć ich przy pracy. Twórcy opowiedzą o sobie, o tym w jakiej scenerii tworzą, pokażą niedokończone dzieła i gotowe obrazy. Podzielą się refleksją związaną z odosobnieniem w czasie przymusowej izolacji i tym, jak pandemia wpłynęła na ich proces twórczy. 

Tym razem zapraszamy do pracowni Marty Filipiak i Łukasza Owczarzaka.

Marta Filipiak – malarka, reżyserka kina niezależnego związana z Bydgoszczą. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Od kilku lat wychodzi poza przestrzeń jaką daje malarstwo i rysunek tworząc eksperymentalne projekty filmowe, które realizuje z przyjaciółmi (Sny Mani, Życie jest snem, Gazolina, Balthus, Sobotnia Góra, Mała Syrenka). W 2007 roku rozpoczęła działania edukacyjno-animacyjne, wykorzystując różne formy ekspresji artystycznej. Efektem tych działań jest zawiązanie się grupy artystycznej Czarny Karzeł.

Łukasz Owczarzak – fotograf, operator i montażysta; projektuje plakaty, wnętrza, prowadzi warsztaty fotograficzno-filmowe dla dzieci i dorosłych. Beneficjent stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Bydgoszczy (2013) oraz Polskiego Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych PSC (2014). Brał udział w wystawach zbiorowych oraz indywidualnych. Współrealizował takie filmy jak „Sny Mani”, „Sobotnia Góra”, „Anima Animals”, „Mała Syrenka”. Członek grupy „Czarny Karzeł” i Fundacji Kultury ROZRUCH. Od 2013 współpracuje z reżyserem Bogdanem Dziworskim. Wybrane wystawy: „Anima Animals” – Spotkania Nieprzypadkowe/Oko Nigdy Nie Śpi, Lubostroń (2014), „Prezentacje” – wystawa prac instruktorów plastyki, Lubostroń (2011).