„Zamalowane okna” – wystawa fotografii Anny Liminowicz

wystawa prac

02.09.2021 / Czwartek
Galeria Wspólna

2 września 2021, godz. godz. 11.00-16.00 / Galeria Wspólna – wystawa czynna do 15 października

„Zamalowane okna” – wystawa fotografii Anny Liminowicz

Zamalowane okna

Zniszczenie, wspomnienie czasu wojny i przesiedleń jest zawsze z ludźmi którzy je przeżyli. Ich doświadczenie pozostaje często nieodkrytą tajemnicą nie tylko dla obcych, ale także dla najbliższych, w tym ich dzieci. Rodzice nie opowiadali, dzieci nie wiedziały o co pytać, gdy dorosły często było już za późno na dojrzałe rozmowy. W poszukiwaniu odpowiedzi zaglądam do mazurskich domów, które były świadkami trudnych wydarzeń lat przed i po II Wojnie Światowej. To spotkania z Niemcami, Mazurami, Polakami i Ukraińcami. Światy różnych alfabetów i tradycji. Światy trudnych wspomnień i bolesnych przeżyć związanych z przymusowym przesiedleniem i jego konsekwencjami. Przez okna mazurskich domów można zobaczyć krainę jezior i dzikiej przyrody z której kaprysami radzą sobie mieszkańcy, a z której dobroci korzystają sezonowi turyści. Tę naturę chcą poznać również przyjeżdżający na Mazury Niemcy. Przyjeżdżają by zrozumieć przeszłość swoich ojców, dziadków. Chcą lepiej zrozumieć siebie. Czasem uda im się odnaleźć schowany w lesie ewangelicki cmentarz albo porozmawiać z dziećmi ludzi, którzy w czasie II Wojny Światowej przymusowo pracowali w gospodarstwach niemieckich rodzin. Dziś te rozmowy odbywają się bez żalu i wrogości, ale są też bardzo uczuciowe. Łączy ich sentyment do wspólnych miejsc z dzieciństwa. Ustawowo polskie, zrodzone na Mazurach pierwsze pokolenie, często odkrywa tajemnice swojego pochodzenia dopiero w okolicach czterdziestego roku życia. Zazwyczaj takie odkrycie mocno przygniata ich rodzinnym bagażem. Muszą sobie na nowo poradzić ze zdefiniowaniem swojej tożsamości, tajemnicami z nią związanymi, symbolami. Te wszystkie tajemnice spowijają, łączą ludzi i wkradają się w ich sny jak bluszcz do opuszczonych domów. Tego nie da się zobaczyć z zewnątrz. Czasem nie wystarczy się w takim domu urodzić, żeby wiedzieć co kryją zamalowane okna.

Fotografie powstały w latach 2017- 2021 Zdjęcia są częścią reporterskiej książki autorki pt Zamalowane okna, która ukaże się nakładem wydawnictwa Dowody na Istnienie.