Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
''

Kim jesteśmy

Miejskie Centrum Kultury jest miejską instytucją kultury, z najszerszym spektrum działań w obszarze kultury i zajmującą się kulturą w sposób interdyscyplinarny.

Program instytucji tworzy fachowy zespół specjalistów z takich dziedzin jak: muzyka, teatr, film, literatura, plastyka, nowe media i animacja kultury. Oraz szeroko pojęta edukacja poprze kulturę. Wśród kuratorów poszczególnych Sekcji znajdują się zawodowi i cenieni muzycy, filmowcy, poeci, literaci, artyści i teoretycy sztuki. Zespołem kieruje dyrektor Marzena Matowska.

MCK dysponuje wielofunkcyjną salą widowiskowo-koncertową, pełniącą też rolę kina studyjnego (Kino Orzeł). W foyer budynku głównego można skorzystać z oferty klimatycznej kawiarni Music Cafe Szpulka. MCK jest wydawcą „Bydgoskiego Informatora Kulturalnego” – najważniejszego informatora o kulturze miejskiej w Bydgoszczy. Instytucja prowadzi własne radio internetowe (Radio Kultura), dysponuje studiem nagraniowym (A/V Studio) umożliwiającym realizację profesjonalnych sesji nagraniowych. Jest też siedzibą jednej z najciekawszych w kraju grup filmowych – dokumentalnej Bydgoskiej Kroniki Filmowej koordynowanej przez nagradzanych w świecie filmowców Marcina Sautera i Macieja Cuske. W MCK funkcjonuje także Sekcja Równości i Innowacji Społecznych SPLOT, która dba o to, aby działania instytucji były dostępne dla wszystkich.

Instytucja zarządza zespołem różnych placówek kulturalnych. Największą jest Zespół Pałacowo- Parkowy w Ostromecku (5 km od Bydgoszczy na południe) ulokowany w pałacach – barokowym i neoklasycystycznym. To tam działają Sekcja Dziedzictwa Kulturowego z jedną z większych w Polsce Kolekcji Zabytkowych Pianin i Fortepianów, a także Sekcja Dziedzictwa Kulinarne z restauracją serwującą dania złożone z produktów endogennych i pochodzących od lokalnych wytwórców.

MCK zarządza także pracami Galerii Wspólnej, znajdującej się w kamienicy przy Starym Rynku (ul. Batorego 1/3) oraz Barki Lemara, zacumowanej na Brdzie przy Rybim Rynku w Bydgoszczy, która jest jednym z obiektów Szlaku ody, Przemysłu i Rzemiosła TeH2O.

To także nowopowstały Dom Liter przy ul. Podwale, gdzie promuje się czytelnictwo i literaturę.

MCK jest także operatorem i koordynatorem programu Bydgoszcz – Miasto Muzyki UNESCO, w związku z dołączeniem Bydgoszczy do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO. To MCK prowadzi biuro, które koordynuje projekty związane z funkcjonowaniem Sieci i dba o międzynarodowe kontakty Miasta ( i Instytucji) z resztą świata.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
OK