''
Laboratorium Kultury powstało w wyniku zmian programowych w pracowni Laboratorium Żywej Kultury, pełniącego rolę zaplecza strategicznego instytucji, odpowiedzialnego za zbudowanie nowego modelu funkcjonowania instytucji i wdrożenie postulatów wypracowanych podczas warsztatów partycypacyjnych przeprowadzonych przez Pracownię Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”.
Misją Laboratorium Kultury jest inicjowanie, wypracowywanie i promowanie innowacyjnych praktyk w zakresie kultury, w szczególności w obszarze animacji kultury i edukacji kulturowej oraz wspieranie procesów tworzenia obywatelskiego modelu zarządzania kulturą.
Sekcja wspiera-konsultuje działania programowe sekcji MCK oraz zewnętrznych podmiotów instytucjonalnych i nieformalnych działających w sektorze kultury, edukacji i pomocy społecznej. Laboratorium prowadzi także działania badawczo-diagnostyczne w obszarze kultury.
W latach 2019–2021 realizowaliśmy projekt Terenowy Dom Kultury, pełniąc funkcję operatora programu Bardzo Młoda Kultura Kujawsko-Pomorskie. Projekt był finansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Bardzo Młoda Kultura oraz ze środków Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Misją Terenowego Domu Kultury jest próba wypracowania nowego modelu funkcjonowania instytucji kultury i oświaty w oparciu o współpracę międzysektorową.
W latach 2019–2020 realizowaliśmy projekt partnerski Aktywny Inkubator Twórczy – problem wykluczenia społecznego w obszarze kultury, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014–2020. Celem projektu była aktywna integracja zawodowo-społeczna osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, które ukończyły kierunek artystyczny lub posiadają doświadczenie zawodowe: twórcy nieprofesjonalni, artyści ludowi, z województwa kujawsko-pomorskiego.
W latach 2019–2020 realizowaliśmy z Pracownią Zrównoważonego Rozwoju działania partycypacyjne mające na celu zaprojektowanie, wspólnie z mieszkańcami, nowej instytucji kultury – Centrum Kultury Fordon.
W latach 2021- 2023 uruchomiliśmy i realizowaliśmy pierwszy dzielnicowy program edukacji kulturowej pn. „Kooperacje-Fordon”, łączący obszary edukacji, kultury i pomocy społecznej.
W 2023 roku byliśmy organizatorem II regionalnego Forum Praktyków Animacji i Edukacji Kulturowej. Celem projektu było stworzenie przestrzeni do współpracy, sieciowania i wymiany doświadczeń dla animatorów i edukatorów z województwa kujawsko-pomorskiego, z sektora kultury, oświaty i pomocy społecznej. Program Forum obejmował wykłady i warsztaty poświęcone szeroko rozumianej edukacji kulturowej i animacji Młodzieży.
Przez kolejne trzy lata (2023-2025) pełnimy rolę operatora regionalnego w województwie kujawsko-pomorskim programu Bardzo Młoda Kultura, kontynuując projekt Terenowy Dom Kultury realizowany w latach 2019-2021 i projekt Nowe Współrzędne Terenowy Dom Kultury 2022. Celem głównym tej edycji programu Bardzo Młoda Kultura jest rozwój podmiotowego uczestnictwa młodzieży w kulturze.
Więcej informacji o działaniach sekcji na stronie www.terenowydomkultury.pl.
Centrum kultury? W naszym przypadku to nie jest wyłącznie nazwa administracyjna. Ani tym bardziej określenie lokalizacji na mapie Bydgoszczy. Zawsze chcieliśmy – i ta ambicja w nas nie wygasła – stworzyć miejsce, w którym schodziłyby się drogi miejskiej kultury. I drogi jej odbiorców, miłośników, użytkowników, koneserów, ale także: twórców, orędowników, propagatorów, organizatorów. Nie chcieliśmy być pępkiem lokalnego świata czy artystycznym salonem miasta, ale raczej połączeniem głównej ulicy (gdzie moglibyśmy się wszyscy spotykać) i dworca głównego (na którym witamy gości z Polski i świata oraz z którego w Polskę i świat ruszają nasi artyści).
Miejskie Centrum Kultury zarządza zespołem różnych placówek kulturalnych. Największą jest Zespół Pałacowo-Parkowy w Ostromecku (5 km od Bydgoszczy na południe) ulokowany w pałacach – barokowym i neoklasycystycznym – rodów Mostowskich i Alveslebenów. ZPP dysponuje restauracją, prowadzi komfortowe usługi hotelowe oraz całoroczny program artystyczny. W Ostromecku można też obejrzeć unikatowa kolekcję fortepianów im. Andrzeja Szwalbego. MCK zarządza także pracami Galerii Wspólnej, znajdująca się w kamienicy na Starym Mieście (ul. Batorego 1/3) oraz Barki Lemara, zacumowanej na Brdzie przy Rybim Rynku.
Ponadto MCK jest siedzibą Kina Orzeł, jedynego kina studyjnego w Bydgoszczy, które zapewnia stałą dawkę ambitnych propozycji filmowych, od filmów nagradzanych na festiwalach, przez dokumenty, na animacjach kończąc. Działalność Kina Orzeł to m.in. stałe cykle filmowe Akademia Kinomana, Małe Animocje oraz Wystawa na ekranie, pokazy przedpremierowe oraz spotkania z filmowcami.
Instytucja jest wydawcą „Bydgoskiego Informatora Kulturalnego” – najważniejszego informatora o kulturze miejskiej w Bydgoszczy. MCK prowadzi własne radio internetowe (Radio Kultura), dysponuje studiem nagraniowym (A/V Studio) umożliwiającym realizację profesjonalnych sesji płytowych. Jest też siedzibą jednej z najciekawszych w kraju grup filmowych – dokumentalnej Bydgoskiej Kroniki Filmowej koordynowanej przez nagradzanych w świecie filmowców Marcina Sautera i Macieja Cuske.