Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
'

Organizatorzy programów regionalnych, takich jak: Mobilne Laboratorium Terenowe oraz Program Camp Artów, w ramach których zostały wypracowane innowacyjne formy pracy z kadrami instytucji i młodzieżą.

'

Sekcja Laboratorium Kultury

Organizatorzy programów regionalnych, takich jak: Mobilne Laboratorium Terenowe oraz Program Camp Artów, w ramach których zostały wypracowane innowacyjne formy pracy z kadrami instytucji i młodzieżą.

e-mail: laboratoriumkultury@mck-bydgoszcz.pl

Laboratorium Kultury powstało w wyniku zmian programowych w pracowni Laboratorium Żywej Kultury, pełniącego rolę zaplecza strategicznego instytucji, odpowiedzialnego za zbudowanie nowego modelu funkcjonowania instytucji i wdrożenie postulatów wypracowanych podczas warsztatów partycypacyjnych przeprowadzonych przez Pracownię Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”.

Misją Laboratorium Kultury jest inicjowanie, wypracowywanie i promowanie innowacyjnych praktyk w zakresie kultury, w szczególności w obszarze animacji kultury i edukacji kulturowej oraz wspieranie procesów tworzenia obywatelskiego modelu zarządzania kulturą.
Sekcja wspiera-konsultuje działania programowe sekcji MCK oraz zewnętrznych podmiotów instytucjonalnych i nieformalnych działających w sektorze kultury, edukacji i pomocy społecznej. Laboratorium prowadzi także działania badawczo-diagnostyczne w obszarze kultury.

W latach 2019–2021 realizowaliśmy projekt Terenowy Dom Kultury, pełniąc funkcję operatora programu Bardzo Młoda Kultura Kujawsko-Pomorskie. Projekt był finansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Bardzo Młoda Kultura oraz ze środków Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Misją Terenowego Domu Kultury jest próba wypracowania nowego modelu funkcjonowania instytucji kultury i oświaty w oparciu o współpracę międzysektorową.

W latach 2019–2020 realizowaliśmy projekt partnerski Aktywny Inkubator Twórczy – problem wykluczenia społecznego w obszarze kultury, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014–2020. Celem projektu była aktywna integracja zawodowo-społeczna osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, które ukończyły kierunek artystyczny lub posiadają doświadczenie zawodowe: twórcy nieprofesjonalni, artyści ludowi, z województwa kujawsko-pomorskiego.

W latach 2019–2020 realizowaliśmy z Pracownią Zrównoważonego Rozwoju działania partycypacyjne mające na celu zaprojektowanie, wspólnie z mieszkańcami, nowej instytucji kultury – Centrum Kultury Fordon.

W latach 2021- 2023 uruchomiliśmy i realizowaliśmy pierwszy dzielnicowy program edukacji kulturowej pn. „Kooperacje-Fordon”, łączący obszary edukacji, kultury i pomocy społecznej.

W 2023 roku byliśmy organizatorem II regionalnego Forum Praktyków Animacji i Edukacji Kulturowej. Celem projektu było stworzenie przestrzeni do współpracy, sieciowania i wymiany doświadczeń dla animatorów i edukatorów z województwa kujawsko-pomorskiego, z sektora kultury, oświaty i pomocy społecznej. Program Forum obejmował wykłady i warsztaty poświęcone szeroko rozumianej edukacji kulturowej i animacji Młodzieży.

Przez kolejne trzy lata (2023-2025) pełnimy rolę operatora regionalnego w województwie kujawsko-pomorskim programu Bardzo Młoda Kultura, kontynuując projekt Terenowy Dom Kultury realizowany w latach 2019-2021 i projekt Nowe Współrzędne Terenowy Dom Kultury 2022. Celem głównym tej edycji programu Bardzo Młoda Kultura jest rozwój podmiotowego uczestnictwa młodzieży w kulturze.

Więcej informacji o działaniach sekcji na stronie www.terenowydomkultury.pl.

Kontakt:

Marcin Płocharczyk ­– Kierownik/Kurator Sekcji Laboratorium Kultury

e-mail: marcin.plocharczyk@mck-bydgoszcz.pl
tel.: 695 689 304

Joanna Stereńczak – specjalistka

e-mail: joanna.sterenczak@mck-bydgoszcz.pl
Kom: 885 556 728

Marta Idczak – Specjalistka ds. wdrażania projektów

e-mail: marta.idczak@mck-bydgoszcz.pl
Kom: 519 346 587

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
OK