24 października 2024 (czwartek) | godz. 18:00 | Galeria Wspólna, ul. Batorego 1/3 | wstęp wolny
Działalność artystyczna związanej z regionem kujawsko-pomorskim Janiny Gardzielewskiej (1926–2012) rozwijała się wielotorowo. Uprawiała m.in. fotografię „psychologiczną”, w której analizowała doświadczenia i przeżycia ludzi w różnym wieku, choć – trzeba przyznać – szczególną atencją otaczała kobiety. Zafascynowana gotycką architekturą Torunia, uznawała ją za niewyczerpane źródło inspiracji. Fotografowała teatr, portretowała ludzi kultury. Choć Gardzielewska przez kilka dekad
była postacią aktywnie działającą na polu polskiej fotografii i odnoszącą znaczące sukcesy, nie zajmuje dziś należnego jej miejsca w annałach historii sztuki.
Wykład poświęcony Janinie Gardzielewskiej – artystce przypominanej, odkrywanej, nie wszystkim znanej – jest częścią projektu związanego z badaniami nad jej twórczością, dofinansowanego w ramach stypendium artystycznego Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Natalia Cieślak – historyczka sztuki, absolwentka UMK. Zawodowo związana z Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. Kuratorka wystaw i animatorka działań artystycznych. Stypendystka Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego w dziedzinie upowszechniania kultury. Laureatka m.in. nagrody Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego za szczególne osiągnięcia w dziedzinie tworzenia i upowszechniania kultury oraz 6. konkursu kuratorskiego organizowanego przez Galerię im. Tarasina w Kaliszu (2022).
Chcemy, aby Twoje doświadczenie na wydarzeniu było jak najbardziej komfortowe. Jeśli potrzebujesz tłumacza języka migowego, opiekuna dla osoby o specjalnych potrzebach, lub masz inną potrzebę, daj nam znać
Zapraszamy do kontaktu:
Telefon: 52 32 55 545 (Sekcja SPLOT)