W dniach 7-13 listopada zapraszamy do Jadalni Pałacowych na kulinarne świętowanie połączonej z prezentacją nowego menu. Króluje w nim gęsina, przygotowana na wiele sposobów przez kuchmistrzów Kuchni Pałacowej w Ostromecku. Wśród specjałów smakosze znajdą takie dania tradycyjne naszej lokalnej kuchni z Kujaw i Pomorza jak okrasa, czarnina, rosół, udka.
Nie brakuje również sezonowych dań wegetariańskich m.in. zup z dyni czy selerowo-gruszkowej.
Pałacowy cukiernik przygotował z kolei wybór deserów wśród których króluje sernik lawendowy i tarta gruszkowa.
11 listopada wiąże się ze wspomnieniem dnia świętego Marcina (opiekuna winnic, pasterzy i żołnierzy, który jest także jednym z patronów Bydgoszczy). W dawnych czasach był to okres kończenia prac polowych i szykowania zapasów na zimę. Ważnym wydarzeniem związanym tym dniem stało się także z biegiem czasu świętowanie odzyskania niepodległości przez Polskę. Współcześnie obchodzimy 11 listopada w różny sposób. To co może nas połączyć to wspólne spotkanie przy stole, przy sezonowych przysmakach.
Zapraszamy do smakowania kulinarnych specjałów w Pałacu Nowym w Ostromecku.
Pełne menu znajduje się na naszej stronie w zakładce Restauracja.
Restauracja czynna jest od
poniedziałku do piątku, od godziny 12.00 do 20.00 oraz w sobotę i niedzielę od godziny 10.00 do 20.00.
Rezerwacja stolików: +48 785 251 162
========================
Przepis kulinarny na gęś pieczoną z 1933 roku z prasy bydgoskiej
Gęś dobrze odartą z pierza trzeba na gazie lub spirytusie opalić, z pierza drobnego, (popiół i ogień z drzewa osmalają), wymyć w gorącej wodzie, osuszyć z wody, natrzeć drobną solą z wewnątrz i zewnątrz, wytrzeć majerankiem na pchać jabłek kwaśnych ile się da, zaszyć i ułożyć na brytwannie. Jeśli gęś chuda, dołożyć masła, jeśli tłusta wówczas sama puści dużo tłuszczu. Podczas pieczenia często polewać tłuszczem, aby nie wyschła zbytnio. Gdy gęś pod pieczona, ale jeszcze twarda obłożyć wkoło kwaśnemi jabłkami, które tak upieczone są doskonałe.
„Dzień Bydgoski”, 1933, R.4, nr 252 z dnia 3.11.1933 r. / z projektu „Przepis na Bydgoszcz. Kulinarne tradycje miasta i regionu”.