Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Katedra Animacji UAP: VR i filmy

Plakat festiwalu Animocje
Data
Czwartek, 20.04.2023
Godzina
21:00
Miejsce
Bilety
darmowe wejściówki (wstęp z biletem)

OPIS WYDARZENIA

Ponownie na tegorocznych ANIMOCJACH będziecie mieć okazję obejrzeć realizacje filmowe animatorów i animatorek z Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu.

Będzie to pokaz całego spektrum różnych technik realizacji animowanych shortów – od klasycznej animacji rysunkowej, przez lalkę, kolaż, technikę sypaną, do projektu VR-owego, animacji wektorowej oraz filmów eksperymentalnych mieszających wszystkie te style razem. A także, projekty interaktywne. Mapping, VR, gry komputerowe? – Pracownia Animacji Multimedialnej idzie z duchem czasu, a studenci realizują swoje projekty w najnowszych multimedialnych technikach przy pomocy programów 3D oraz Unreal Engine.

Koło Animacji Animusz, działa od 2016 roku na Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. Zrzesza i rozwija zainteresowania pasjonatów animacji. Zajmuje się organizacją wydarzeń, pokazów, warsztatów oraz spotkań autorskich z twórcami.

Wprowadzenie: Miłosz Margański, studenci_tki.

Uczestnicy:

1. Agata Patoła

Obecnie studentka drugiego roku magisterskiego na kierunku Animacji na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Chwilowo skupiona jest głównie na przekazywaniu spostrzeżeń na temat natury oraz ekologii wytworzonych ćwiczeniach oraz filmach.

Opis pracy:

Terra Ghost

Po absurdalnie wyciągniętej w pion wyspie podróżuje Duch, przedstawiający sobą siły natury stwór o ulotnym charakterze. Kraina znajduje się opłakanym stanie, została tam zaburzona równowaga: w jej górnej części panuje susza, dolna zaś tonie w wodzie. Pomiędzy jest zaśmiecona. Duch stara się ratować faunę i florę jedynym znanym sobie sposobem – za pomocą naturalnych cyklów. Jego próby przywrócenia życia temu, co już stracone, zamieniają się w szaleńczy taniec.

2. Ala Liss

Opis prac:

Desiderium

Postać stojąca nad brzegiem morza doświadcza niezwykłego spotkania.

Despera

Film jest dla mnie pewnym rozważaniem na temat samotności, izolacji i bezsilności. Pracę nad nim rozpoczęłam w czasie lockdownu, w okresie kolejnych strajków kobiet w Polsce, na początku 2021 roku.

3. Aneta Siurnicka

Aneta Siurnicka studiuje na Wydziale Animacji i Intermediów na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Interesują ją przede wszystkim tradycyjne techniki animacji, zwłaszcza stop motion.

Opis prac:

Between

“Between” jest krótką animacją wykonaną w technice lalkowej. To nastrojowa historia o relacji pomiędzy wyobraźnią a rzeczywistością, a także o zatracaniu się w marzeniach i ideach.

Oddech

Krótka podwodna impresja, stworzona w technice malowania pod kamerą.

4. Dominika Tkaczyk

Dominika Tkaczyk urodziła się w Nowym Dworze Gdańskim 2000 roku. W 2020 ukończyła Liceum Plastyczne w Gronowie Górnym ze specjalizacją technik druku artystycznego. Obecnie stara się zaliczyć semestr animacji na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu.

Opisy prac:


Porzeczki

Poetycki film rysunkowy o zakonnicy, która nie może pogodzić się z niesprawiedliwością losu.

Nadmierne dotknięcia

Piaskowa animacja o odbieraniu wolności.

5. Ewelina Duffy

Ewelina Duffy urodzona w 2000. roku w Poznaniu, obecnie studiuje na Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. Zajmuje się filmem animowanym i malarstwem, często łącząc te dwie dziedziny.

Opis pracy:

Aż do szpiku kości

Animowany film Aż do szpiku kości jest metaforycznym przedstawieniem wewnętrznej autodestrukcji i ciągłej walki z własną naturą.

6. Joanna Płatek

Joanna Płatek urodziła się w 2001 r. w Poznaniu. W 2021 r. ukończyła Liceum Plastyczne w Poznaniu, po którym zaczęła studiować animację na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. W szczególności interesuje się animacją rysunkową, ale na pierwszym roku miała okazję pobawić się techniką sypką.

Opis pracy:  

Historia o dwóch chartach i czerwonej nici, która według chińskiej legendy ma łączyć ludzi niewidzialną więzią – czyli o tym wewnętrznym pragnieniu podążania za tym co jest nam niby pisane.

7. Jules Czurko

Urodzony w 2002 roku w Poznaniu artysta, zajmujący się realizacją filmów animowanych z elementami teledysku, projektowaniem ubioru oraz modelowaniem trójwymiarowym. W filmie interesuje go umiejscowienie człowieka-aktora w relacji do różnych środków ekspresji. W wolnym czasie komponuje muzykę na pianino i dzierga szaliki dla przyjaciół.

Opis pracy:

Animowany poemat o próbie zbudowania swojej tożsamości, wykonany techniką piksilacji oraz animacją poklatkową za pomocą fotografowania aparatem. Czerwona włóczka tworzy świat, z którym przyjdzie się wkrótce zmierzyć człowiekowi.

8. Kasia Orłowska

Katarzyna Orłowska jest absolwentką studiów licencjackich z animacji na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu i obecnie rozpoczyna studia magisterskie na tym samym kierunku. Jej głównym zainteresowaniem jest animacja rysunkowa, ale zgłębiała także inne techniki, w tym animację poklatkową czy projection mapping.

Opis pracy:

W nadziei na przełamanie impasu kobieta popija napełniony do połowy kieliszek, jednak czerwień wina prześladuje ją na każdym kroku.

9. Robert Kuźniewski

Poznański animator i reżyser specjalizujący się w filmach plastelinowych. Animator filmów “Sexy Laundry” i “Portrait of Suzanne” z berlińskiego studia Claytraces. Montażysta wideoklipów i reklam. Organizator międzynarodowych warsztatów filmu animowanego w Polsce, Niemczech, Ukrainie. Obecnie student animacji na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu.

Opis pracy:

Subway

Groteskowa satyra społeczna o mieszkańcach metropolii podróżujących codziennie metrem.

Plastelinowa animacja realizowana na wieloplanie, której założeniem było pokazanie międzyludzkich realizacji i zależności wyłącznie gestem i mimiką.

10. Stanisław Maciejewski

Stanisław Maciejewski, ur. 2001 roku w Poznaniu – młody artysta, twórca ilustracji, komiksów i gier komputerowych. Student Animacji na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. W wolnym czasie uwielbia pielęgnować swój fanpage na Instagramie, tworzyć muzykę elektroniczną i grać na perkusji. W swojej twórczości czerpie inspirację ze świata science fiction, kultury klubowej, memów, estetyki anime oraz historii sztuki.

Opis pracy:

Hey Teacher

„Hey Teacher” jest surrealistyczną, kolażową animacją, powstałą pod wpływem frustracji i złych wspomnień związanych z polskim systemem edukacji.

11. Wojtek Siejak

Wojciech Siejak urodzony w Poznaniu w 1997 roku. Animator i reżyser filmów animowanych. Specjalizuje się w animacji komputerowej oraz łączeniu jej z tradycyjnymi środkami plastycznymi. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Animacji i Intermediów UAP w czerwcu 2022 roku.

Opis pracy:

Nielinearna narracja krąży między światami metafory, wspomnień i hiperbolicznej rzeczywistości. Mieszkańcy każdego z wymiarów mierzą się z wyzwaniami, na które nie są przygotowani. Co zrobić kiedy racjonalność staje się nie do zniesienia?

12. Yana Siahaieva

Yana Siahaieva jest animatorką i motion dizajnerką z Ukrainy. Urodziła się w 1995 roku w małym miasteczku Yuznoukrayinsk na południu Ukrainy, ma ukraińsko-polskie korzenie. W wieku 18 lat przeprowadziła się do Krakowa, aby rozpocząć studia projektowania graficznego na Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycha Modrzewskiego. W 2017 roku uzyskała tytuł licencjata z projektowania graficznego. W tym samym roku została przyjęta na Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, wydział animacji. W 2020 roku uzyskała tytuł licencjata animacja. Teraz Yana mieszka i pracuje w Kijowie, Ukraina. W swoich filmach animowanych ona koncentruje się na wewnętrznym świecie człowieka, bada emocje i ich naturę.Opis pracy:

Chimera Tower

Animowany VR film „Chimera Tower” powstał w 2020 roku jako praca dyplomowa. Ten projekt jest połączeniem technik z różnych epok. Pierwsza to zootrop – urządzenie, wykorzystujące efekt stroboskopowy, opatentowane w 1834 roku przez Williama George’a Hornera do oglądania ruchomych obrazów.

Zootrope stał u początków animacji. Drugi to technologia VR, która otwiera drzwi do naszej przyszłości.Podczas oglądania filmu widz jedzie do gory w środku „wieży” z animowanych pętli ułożonych w okrąg. Pętle animacji to są fragmenty snu, który z każdą sekundą staję się coraz bardziej niepokojący. Chimera Tower jest krótkim snem, w którym można się zanurzyć, po prostu zakładając hełm wirtualnej rzeczywistości.

13. Zuzanna Michalska

Zuzanna Michalska. Studentka trzeciego roku animacji na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Zajmuje się animacją abstrakcyjną, a w swoich pracach stara się odkrywać jej oddziaływania z muzyką i przestrzenią.

Opis pracy:

Medytacja

Teledysk zrobiony do utworu Medytacja zespołu Etnobotanika. Praca jest kolażem stworzonym w malarskiej animacji zestawionej z nagraniami z archiwów. Próbuje ukazać medytację jako hipnotyczny i oczyszczający stan wewnętrzny, biorąc jednocześnie pod uwagę wyolbrzymiony pryzmat przez który jest widziana oczami świata zewnętrznego.

14. Zuzia Pobłocka

Gdynianka, studentka animacji na Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu oraz Międzyobszarowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych i Społecznych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Na polu badawczym szczególnie interesują ją zagadnienia korespondencji sztuk w interdyscyplinarnych formach wyrazu artystycznego, a zwłaszcza pierwiastki muzyczne w sztukach wizualnych oraz w literaturze. Zazwyczaj utwory muzyczne pełnią rolę głównych inspiracji dla jej filmów. Bliską jej materią jest papier – zarówno wycinanka w animacji, jak i kolaże malowane z wycinków gazet.

Opis prac:

Tabula rasa

Historia o wymaganiach, jakie przed sobą stawiamy. Refleksja nad własną sztuką i miejscem emocji w relacji z dziełem oraz z samym sobą. Portret intensyfikującej autodestrukcji.

Awaria systemu

Obraz awarii systemu, która powielana będzie tak długo, jak istnieje nienawiść.

15. Julia Piekarska

Urodzona w Chełmnie 13 września 2000r. Ukończyła Zespół Szkół Plastycznych w Gdynii Orłowie w roku 2020. Aktualnie studentka animacji na Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. Od czasu do czasu dorabia na boku pieląc marchewki w Szkocji.

Opis prac:

Mucha

Ciekawska mucha, skuszona obfitością stołu, zaprasza samą siebie na podwieczorek pełen osobliwych istot. Jeszcze nie wie, że nie wszystko tego wieczoru pójdzie tak gładko jak zakładała…

Film wykonany w technice tradycyjnej wycinanki w ramach zaliczenia pierwszego roku pracowni animacji materii. Jest pochyleniem się nad możliwościami ilustracyjnymi, oraz projektowymi tejże techniki wzbogaconym o wprowadzenie dynamiczności wewnątrzkadrowej, nie będącej jej typową charakterystyką.

Film zdobył wyróżnienie w kategorii “Filmy Studenckie” na Ogólnopolskim Festiwalu Animacji “O!PLA” 2022.

Awaria systemu

Gdy nastaje nowy dzień, wszystko co nas otacza ulega zmianom. Na miejscu zimnego i opuszczonego wzrasta nowe życie,

„Awaria Systemu” jest filmem wykonanym w technice digital cut-outs, wyświetlanym w ramach studenckich czołówek na festiwalu Animator 2022.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
OK