Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Kino Orzeł

Zaułek starszyzny

Grafika promująca festiwal AFRYKAMERA. Przedstawia czarnoskórą kobietę w ekstrawaganckim stroju pełnym falujących i odstających elementów, na granatowym tle.
Data
Niedziela, 05.02.2023
Godzina
16:45
Miejsce
Kino Orzeł
Bilety
Bilety normalne 15zł, Bilety ulgowe 12 zł, Bilety grupowe: 46 zł

OPIS WYDARZENIA

Nagrody i festiwale: New African FF 2022, RAI FF 2021 (wyróżnienie w kategorii: etnomuzykologia), Blackstar FF 2021, Trinidad & Tobago MFF 2021, AFF Koln 2021, Africa in Motion 2021, Indie Memphis 2021 (nagroda publiczności i nagroda za najlepszy dźwięk), Afrika Eye Festival 2021, Sheffield Docs 2020, IN-EDIT FF 2020, DOC NYC 2020

“Jaki jest lepszy sposób na opowiedzenie historii kraju, niż poprzez jego muzykę i fascynujących ludzi, którzy ją tworzyli?” – Wilfred Okiche, OLONGOAfrica 

 

Lata 60. XX wieku to czas, gdy Nigeria odzyskuje upragnioną niepodległość, a muzyka highlife i afrobeat doskonale oddają panujący nastrój optymizmu, który niestety nie trwał długo ze względu na targające krajem kolejne wojny domowe i zamachy stanu. Siji Awoyinka powraca po wielu latach do ojczystego kraju i odkrywa go na nowo poprzez muzykę, wskrzeszając także pamięć o dawnych legendach muzycznych Nigerii. Podczas swojej podróży dociera i rozmawia z wieloma żyjącymi gwiazdami lat 50. i 60., takimi jak: C. Arinze, Victor Olaiya, Joni Haatrop, Fatai Rolling Dollar i Jimi Solanke. Film pokazuje walkę, jaką podejmowali artyści w tamtych trudnych czasach, rezygnując często z kariery muzycznej, by walczyć o wolność dla siebie i swoich rodaków.     

 

Siji Awoyinka – scenarzysta, producent, muzyk, songwriter i reżyser. Urodził się w nigeryjskiej rodzinie w Wielkiej Brytanii. Później swoje artystyczne życie przeniósł do Stanów Zjednoczonych, gdzie nagrywał muzykę na styku soulu, jazzu, highlife’u, afrobeatu i gospel z domieszką tradycyjnych rytmów joruba. Pisał i produkował utwory dla takich artystów jak Salif Keita, Cesaria Evora, Osunlade i Wunmi. „Zaułek starszyzny” jest jego pierwszym pełnometrażowym filmem dokumentalnym.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
OK