„Aurora. Nagroda dramaturgiczna miasta Bydgoszczy – antologia tekstów 2021”

Książka | Praca zbiorowa

„Aurora. Nagroda dramaturgiczna miasta Bydgoszczy – antologia tekstów 2021”

Książka | praca zbiorowa

· format 160×235 mm

· okładka miękka

· stron 188

Książka, wydana wspólnie z Teatrem Polskim w Bydgoszczy, prezentuje teksty finałowe pierwszej edycji Aurory. Nagrody dramaturgicznej miasta Bydgoszczy. Pośród jej autorów znaleźli się (w kolejności występowania): Lasha Bugadze, Michał Buszewicz, Tijana Grumić, Mikita Iłinczyk (laureat) i Lena Laguszonkowa, pośród tłumaczy: Dorota Jovanka Ćirlić, Natalia Kurek-Bochorishvili, Agnieszka Sowińska, Krzysztof Tyczko i Diana Zadura. Wstęp napisała Joanna Crawley Derkaczew, całość zredagowała Emilia Walczak.

„Nostalgia, która mogłaby towarzyszyć próbom powrotu do tego, co minione, nie ma miejsca w tekstach zgromadzonych w tej antologii autorów – wszystko zostało bowiem zbyt dobrze i szczegółowo zapamiętane i zarejestrowane, by budzić jakąkolwiek naładowaną autoiluzjami i nadziejami tęsknotę. Naczelnym zadaniem dla tych, którzy współcześnie podejmują się konstruowania narracji, nie jest zatem tworzenie nowych światów, diagnozowanie zastanej rzeczywistości czy nawet poszukiwanie w przeszłości prawdy i użytecznych wzorców, ale zaprawianie odbiorców w czułym, ostrożnym i krytycznym poruszaniu się po zastanym złomowisku” (fragment wstępu).