AFRYKAMERA: "Milczące puszcze" (2019), reż. Mariah Wilson

“Łamiący serce, ale i dający nadzieję dokument Amerykanki Mariah Wilson to świetny materiał do nauki o kłusownictwie, doskonały też dla tych, którzy już na ten temat dużo wiedzą”. – Katya Kazbek, „Supamodu”

Nagrody i festiwale: FFD Big Sky, MFF Santa Barbara, FFD Melbourne, FF Rwanda, FF Brooklyn – Spirit Award.

W ostatnich latach populacja słoni żyjących w lasach Kongo i Kamerunu dramatycznie się zmniejsza. Winę za to ponoszą kłusownicy, którzy okradają lasy z ich mieszkańców, mordując słonie dla kości i zysku. W dokumencie Mariah Wilson poznajemy ekostrażników, biologów, organizacje pozarządowe i aktywistów, którzy nie ustają w wysiłkach, aby na wszelkie sposoby chronić słonie i walczyć z kłusownikami i handlarzami kością. I chociaż nie jest to łatwa droga, którą dodatkowo utrudnia wszechobecna korupcja i brak odpowiednich rozwiązań legislacyjnych, to miłość do tych zwierząt, mających tak wielkie znaczenie dla ekosystemu i przetrwania lasów, jest najważniejsza.

Mariah Wilson – reżyserka i scenarzystka, producentka materiałów m.in. dla National Geographic, Discovery Channel, Animal Planet i History Channel. Autorka nagradzanych filmów: Revealing Hate (2010) poświęconego ruchowi supremacji białych w Afryce, Volunteer (2012) o ekowolontariacie w Ugandzie i na Fidżi, Kaziranga (2016) pokazującego kłusowników polujących na nosorożce w Indiach, Eeya (2017) o rdzennych społecznościach, które znalazły się na terenie opanowanym przez kłusowników w Kamerunie, oraz Milczących puszcz (2019).