Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych ANIMOCJE

Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych ANIMOCJE

Wiele osób myśli, że animacja to tylko bajki dla dzieci. Nic bardziej mylnego! Znakomitym dowodem na to są ANIMOCJE – festiwal filmowy koncentrujący się na ambitnym i poszukującym swojego wyrazu artystycznego kinie animowanym. Ale najważniejszy jest dla nas Widz. To jemu chcemy przybliżać najciekawszych twórców i filmy oraz pokazywać nieograniczone możliwości animacji. Widzom ANIMOCJI dajmy też szansę praktycznego poznania tej dziedziny sztuki, poprzez rozbudowaną sekcję edukacyjno-warsztatową.   

Mamy też swoje priorytety programowe. W kinie animowanym poszukujemy odważnych, ciekawych i innowacyjnych rozwiązań stosowanych w animacji oraz nieszablonowego wykorzystywania tradycyjnych technik.

Dzięki międzynarodowemu konkursowi, ANIMOCJE są okazją do poznania najnowszych produkcji z całego świata. Pokazy specjalne animowanych filmów pełnometrażowych i tematyczne projekcje krótkich metraży, pozwalają odkryć animację w nowych kontekstach. 

Zwracamy też uwagę na powiązania animacji z innymi sztukami – muzyką, grami komputerowymi, sztukami wizualnymi i aktorstwem… Od 2014 roku nasz Festiwal przyznaje – jako jedyny w Polsce – Nagrodę za Szczególne Osiągnięcia w Dziedzinie Dubbingu, która trafia do Mistrzyń i Mistrzów dubbingu w filmach animowanych. 

Wizyta na ANIMOCJACH to wielkie przeżycie i artystyczna uczta ale też okazja do poznania ciekawych ludzi i spędzenia czasu w przyjacielskiej atmosferze. Dlatego zachęcamy udziału w Festiwalu, wymiany doświadczeń i opinii oraz bliższego poznania naszych gości – twórców i znawców animacji. 

Festiwal organizowany jest w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy od 2011 roku. Jego twórczynią i koordynatorką jest Weronika Płaczek.

Galeria