Metalowe Zakończenie Roku vol. 5

Kontagion - X urodziny

Zespół powstał w 2007 roku z początku jako poboczny projekt muzyków UNBORN SUFFER oraz ENEMY DIVISION. Zespół ma na koncie Epkę „!” z 2008, debiutancką Płytę „[R-!-E]” wydaną w 2011, EPkę p.t. „[R-!-E]/[]|_+”, która ukazała się we wrześniu 2012 poprzez amerykańską wytwórnię Internetową TORN FLESH RECORDS, jak również występy przed takimi kapelami jak LOST SOUL, TRAUMA, HATE, SCHIZMA, ARMAGEDDON, TOXIC BONKERS, TORTURE SQUAD. 22 czerwca 2015 r. zespół wydał swój drugi album p.t. "[R-!-E]LEN+LESS" nakładem polskiej wytwórni INFERNUM MEDIA i wypuścił videoklip do utworów „My Deepest Despise” oraz "Soul Embrace".

Zespół będzie świętować na Metalowym Zakończeniu Roku 10ciolecie swojego istnienia jak i promować nagraną z tej okazji EPkę „K[][R-!-E]”.

Bright Ophidia

To progresywny metal z elementami jazzu i muzyki etnicznej, wzbogacony bogatą aranżacją drugiej gitary. Zespół grający zróżnicowane dźwięki z oryginalnym wokalistą. Ciągłe zmiany tempa, beatów, nastroju i dźwięku. Nowatorskie podejście do grania w wykonaniu BRIGHT OPHIDIA zostało zarejestrowane na dwóch poprzednich albumach dla Metal Mind Productions - "Coma" (2003) i "Red Riot" (2004). Krążki otrzymały świetne recenzje krytyków i jeszcze lepsze opinie fanów. Zespół wystąpił podczas szeregu festiwali, takich jak Metalmania, Merciless East Festival, Hunter Fest i Kaliningrad Bike Show. Ostatni krążek "Set Your Madness free" (2009) wydany przez Revolution Records to zróżnicowany materiał, od progresywnego metalu, przez electro-rock, jazz, industrial czy nawet gotyk. Tu nie ma granic. "Set Your Madness Free" to muzyka w nowym wymiarze. Aktualnie grupa przygotowuję swój czwarty album „Fighting The Gravity”, który pojawi się na jesieni 2017 r. Płyta ukaże się nakładem Pronet Records z którą 13 czerwca 2017 r. zespół podpisał umowę wydawniczą i promocyjną. Zwiastun nowej płyty w postaci czterech utworów muzycznych: Stronghold, My Lust My Fear, Volcano oraz Swallow Me, można usłyszeć na EP-ce Against The Light” (2015). Również utwór My Lust My Fear został zamieszczony na słowackiej składance The Metal Music GobAliance Compilation Vol. 2, a sam zespół jako jedyny z Polski znalazł się na wydawnictwie wśród 18 zespołów z 13 zakątków świata.

Skład:

Adam Bogusłowicz – voc

Przemek Figiel

Cezary Mielko – drums

Mariusz Rusiłowicz – bass

Marek Walczuk – guit.

Exlibris

Założony pod koniec 2003 roku, od ponad dekady łączy energię klasycznego heavy-metalu i hard rocka z przebojowymi melodiami i niebanalnymi aranżacjami.

Exlibris to ostre gitary, wyraziste rytmy, pełne rozmachu orkiestracje i mocny, melodyjny wokal.

Wydany we wrześniu 2013 roku album "Humagination" został wybrany album miesiąca przez magazyn „Metal Hammer” (wydanie 10/2013), a według serwisu Ranker.com był najwyżej ocenianą płytą rockową w recenzjach internetowych w 2013 roku. „Humagination” był dowodem na to, że w melodyjnym heavy metalu jest jeszcze miejsce na świeże pomysły, a kompozycje nie muszą być trywialne, żeby szybko zapadać w pamięć.

Zespół dzielił scenę z takimi zespołami jak Def Leppard, Primal Fear, Lordi, Steel Panther czy Blaze Bayley (ex Iron Maiden), a także występował na koncertach poza granicami Polski. W 2011 roku dotarł do finału polskiej edycji Wacken Metal Battle.

Niespełna rok po premierze „Humagination”, Exlibris przystąpił do realizacji jego następcy. „Aftereal” to 50 minut zupełnie nowego materiału, który stanowi kolejny krok w ewolucji zespołu. Premiera w Polsce miała miejsce 24 listopada 2014.

2015 rok to przede wszystkim koncerty promujące "Aftereal", oraz odejście z zespołu dotychczasowego wokalisty, Krzyśka Sokołowskiego.

Rok 2016 przyniósł zespołowi nowy zastrzyk energii po uzupełnieniu składu przez niezwykle charyzmatycznego fińskiego wokalistę - Riku Turunena. Następstwem tego były występy na dwóch dużych festiwalach (Rock Hard, Ride Free oraz Przystanek Woodstock). W 2016 premierę miało również kolejne wydawnictwo Exlibris - "The Night Of Burning". Jest to zapis koncertu, jaki zespół zagrał w Warszawskiej Proximie w styczniu 2015.

Obecnie na ukończeniu są prace nad nowym albumem studyjnym.

Chainsaw – organizator MZR - obchodzący w tym roku XX lecie działalności i promujący 7 studyjny album

Zespół Chainsaw powstał w lipcu 1997 roku w Bydgoszczy w Polsce.

Obecny skład to:

Maciej "Maxx" Koczorowski – wokal (od 1997)

Arek "Rygiel" Rygielski – gitara (od 2000)

Sebastian Górski – perkusja (od 2002)

Bartek "Bjoern" Wolak – bas (od 2016)

Arek Kaczmarek – gitara (od 2012)

Przez cały okres swej działalności zespół zagrał ponad 300 koncertów w Polsce, Czechach, Niemczech i na Słowacji. Największym sukcesem był koncert na festiwalu Wacken Open Air w 2008 roku, gdzie w światowym finale Chainsaw jako reprezentant polski zajął 2 miejsce.

Zespół zagrał mnówstwo koncertów charytatywnych m.in dla W.O.Ś.P oraz na trasie Covan Wake The Fuck Up, na której to były zbierane fundusze na leczenie i rehabilitację muzyka zespołu Decapitated – Adriana Kowanka. We wcześniejszych latach jednym z bardziej spektakularnych osiągnięć zespołu był koncert supportujący grupę Classic Whitesnake w Sali Kongresowej w Warszawie.

Na koncie zespół ma też duże trasy koncertowe m.in z zespołami Vader, Turbo, Marduk, Acid Drinkers oraz z legedarnym wokalistą Iron Maiden – Paulem Di‘Anno. Sporym zainteresowaniem Chainsaw cieszą się koncerty na dużych letnich festiwalach w Polsce, Czechach i na Słowacji (m.in. Rock Węgorzewo, Metalmania, Dratofest, Basin Fire Fest, Hunterfest czy Metalfest) jednak grupa najbardziej lubi grać koncerty w klubach w bliskim kontakcie z publicznością.

Wydawnictwa płytowe:

2017 – The Last Crusade

2013 – War Of Words - CD

2012 – Chainsaw LIVE XV – DVD

2009 – Evilution – CD

2008 – Electric Strings Quartet – CD /płyta akustyczna z kwartetem smyczkowym/

2006 – A Sin Act – CD

2005 – The Journey Into The Heart Of Darkness – CD

2002/2004 – Electric Wizards – CD

2000 - Chainsaw – CDR demo

1998 – Live At Kuźnia - CDR

1998 – Second Steps - CDR

1997 – First Steps – CDR

NoNe

Bydgoski zespół muzyczny wykonujący thrash metal .Założony w 1999 roku szybko zdobył popularność i podpisał kontrakt z wytwórnią Metal Mind Records. Niedługo później ukazała się debiutancka płyta "No One", która została świetnie przyjęta zarówno przez media, jak i fanów ("Debiut Roku 2000" - Metal Hammer, "Nadzieja Roku 2001" - Tylko Rock). Na albumie gościnnie zagrali muzycy innych grup, takich jak Flapjack, czy Sweet Noise. Po nagraniu płyty NoNe ruszył w trasy koncertowe, grając u boku takich zespółów jak Acid Drinkers, 2Tm2,3, Sweet Noise czy K.N.Ż..

W niewielkim odstępie czasu ukazały się następne płyty: "Procreation" i "Black Star". Z tej drugiej ukazał się singel "Get Into My Mind", do którego nakręcono teledysk z wrocławską Grupą 13. Klip ten trzy razy znalazł się na pierwszym miejscu listy "Hell‘s Kitchen" telewizji muzycznej VIVA. W tej samej stacji album "Black Star" został płytą tygodnia. W podsumowaniu roku 2003 w magazynie Metal Hammer, utwór "Black Star" zdobył 10 miejsce w kategorii "Przebój Roku", natomiast NoNe znalazło się na 9 miejscu jako "Zespół Roku".

Z czasem NoNe zdobywał coraz większą popularność, supportował takie zespoły jak Machine Head, czy Soulfly. W 2005 roku z grupy odszedł Olass który dostał propozycję grania w Acid Drinkers. Zastąpił go przyjaciel zespołu Naphoos, który w grudniu 2005 roku został zastąpiony przez Bartassa, który gra w NoNe do dziś.

W 2008 roku zespół nagrał nową płytę "The Rising", której premiera odbyła się 7 lipca 2008. Na albumie w roli nowego wokalisty pojawił się Chupa, śpiewający w takich zespołach jak Bare Assed, Neurothing czy The Old Cinema.

30 listopada 2008 roku w Krakowie zmarł jeden z założycieli zespołu Aleksander "Olass" Mendyk. 7 lutego 2009 NoNe zagrało koncert akustyczny, poświęcony jego pamięci. Wydarzenie to zostało zarejestrowane w postaci DVD oraz płyty audio, całość zatytułowana "My Only Heart Of Lion" ukazała się nakładem Mystic Production.2012 ukazała się najnowsza płyta "SIX"

CETI

Zespół powstał 1989 roku z inicjatywy Grzegorza Kupczyka, wokalisty zespołu Turbo oraz Marii Wietrzykowskiej. Nazwa zespołu pochodzi od programu poszukiwań cywilizacji pozaziemskich NASA z 1971 roku (Communication With Extraterestrial Inteligence). Na pierwszej płycie, nagranej w składzie: Grzegorz Kupczyk (śpiew, gitara basowa), Marihuana (instrumenty klawiszowe), Andrzej Łysów (gitara), Jacek Jabłoński (perkusja), gościnnie wystąpił Czesław Niemen. W początkowych latach istnienia zespołu przyniósł m.in. stworzenie płyty do obrazu filmowego Andrzeja Szczygła - Red Inter Show oraz nagranie drugiego albumu Lamiastrata z nowym perkusistą Marcinem "Muckiem" Krystkiem i basistą Maciejem Przybylskim. Kolejną płytą był zapis koncertowy z RFN i Jarocina ‘92. W 1994 nagrana została kolejna studyjna płyta Rasizm.

Kolejne lata działalności zespołu to kolejne nagrania studyjne i kolejne zmiany personalne w zespole. W zespole pojawili się Valdi Moder (gitara) i Marcin Sauter (gitara basowa) w 1995, zamienieni rok później na Przemysława "Burzę" Burzyńskiego (gitara) Bartka Urbaniaka. W 2003 ukazała się płyta Shadow Of The Angel był to równocześnie pożegnalny koncert Burzyńskiego którego zastąpił Bartek Sadura. W 2004 roku zespół odbył trasę koncertową jako gość specjalny zespołu Vader podczas Blitzkrieg II a w 2007 roku ukazał się kolejny, siódmy album grupy pt. (...)perfecto mundo(...), w listopadzie tego samego roku zespół odbył trasę koncertową promującą wydawnictwo.

W 2008 roku zespół po raz pierwszy zagrał wspólnie z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Kaliskiej pod batutą Adama Klocka. Premierowy występ miał miejsce w Kaliszu, kolejne odbywały się m.in. w Ostrowie Wielkopolskim i Warszawie, w ramach trasy promującej wydawnictwo Akordy Słów czyli rock i metal symfonicznie.

1 marca 2011 roku we współpracy z Grzegorzem Kupczykiem oraz pozostałymi członkami zespołu powstało stowarzyszenie będące formalnym fanklubem pod nazwą "Lamiastrata" - Oficjalny Fanklub Grzegorza Kupczyka i zespołu CETI.