Małe Animocje: "Tito i ptaki", reż. G. Bitar, A. Catoto Dias (2018)

Dziesięcioletni Tito mieszka z matką. Nagle wybucha tajemnicza epidemia: ludzie chorują pod wpływem strachu. Wkrótce Tito odkrywa, że lekarstwo może mieć coś wspólnego z pracami badawczymi nad śpiewem ptaków, prowadzonymi przez zaginionego ojca chłopca. Wyrusza więc z przyjaciółmi w podróż, by ocalić świat przed epidemią. Walka o antidotum staje się dla Tito okazją, by poszukiwać ojca i stawiać sobie pytania o własną tożsamość.

Na film składają się olejne obrazy, stanowiące tło, cyfrowe rysunki i animacja graficzna.

Gustavo Steinberg urodził się w São Paulo w 1973 roku. Od 1995 roku wyprodukował sześć filmów fabularnych, wyreżyserował dwa, a do czterech napisał scenariusze. Jego produkcje zdobyły wiele nagród, m.in. nagrodę dla najlepszego filmu dokumentalnego na Tribeca Film Festival w Nowym Jorku, Digital Award na 60. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji, nagrodę młodego jury na 53. Festiwalu Filmowym w Locarno, nagrodę dla najlepszego filmu dokumentalnego na Latin American Los Angeles Film Festival, kwalifikację do oficjalnej selekcji 37. New York Film Festival.

2018 Tito i ptaki (animacja, pełnometrażowy)

2008 End of the line (aktorski, pełnometrażowy)

Gabriel Bitar pracował nad tytułowymi sekwencjami i animacjami do wielu programów telewizyjnych i filmów fabularnych w Brazylii, takich jak Tropicália, Cidade Cinza i Tim Maia, a następnie współreżyserował Tito i ptaki. Jego warsztat wyróżnia bogactwo środków i różnorodność stosowanych materiałów. Maluje, fotografuje, tworzy akwaforty. Jest też członkiem multimedialnego kolektywu Várzea Ilustrada, specjalizującego się w pokazach animacji na żywo i interaktywnych projekcjach multimedialnych. Czterokrotny zdobywca nagrody na brazylijskim Festival do Minuto. Producent, animator i reżyser filmu krótkometrażowego The City and Desire Nº5. Współpracuje ze studiem animacji Veranito, w którym powstał film Tito i ptaki.

2018 Tito i ptaki (animacja, pełnometrażowy)

André Catoto Dias , ur. w 1979 r. w Rio de Janeiro, jest dziennikarzem. Odkąd ukończył studia, pracował przy produkcjach audiowizualnych. Dwa spośród jego filmów krótkometrażowych zdobyły nagrody na brazylijskim Festival do Minuto: Segredo (2008) i Receita de todo dia (2009). Wyreżyserował też krótkometrażowy film Imo (2011), a w 2015 roku zwyciężył na festiwalu Cultura Inglesa i wyprodukował krótki metraż pt. Say I am Only Seventeen. Jego ostatni film krótkometrażowy to @disexta. W 2011 roku założył studio animacji, które funkcjonuje do dziś.

2018 Tito i ptaki (animacja, pełnometrażowy)

2008 Say I am Only Seventeen (animacja, krótkometrażowy)

Tito is a shy 10-year-old boy who lives with his mother. Suddenly, an unusual epidemic starts to spread, making people sick whenever they get scared. Tito discovers that the cure is somehow related to his missing father’s research on bird song. He embarks on a journey to save the world from the epidemic with his friends. Tito’s search for the antidote becomes a quest for his missing father and for his own identity.

The movie is a combination of oil painting used as a background, digital painting and graphic animation.

Gustavo Steinberg was born in São Paulo in 1973. He has produced six feature films, directed two and written the screenplay for four movies since 1995. His previous films have won awards such as Best Documentary at the Tribeca Film Festival, Digital Award at the 60th Venice Film Festival, Official selection in the 37th New York Film Festival, Young Jury Award at the 53rd Locarno Film Festival, Best Documentary in the Latin American Los Angeles Film Festival, among others.

2018 Tito and the birds (animation, feature)

2008 End of the line (live-action, feature)

Before co-directing Tito and the Birds, Gabriel Bitar has worked on title sequences and animations for several TV shows and feature films in Brazil such as Tropicália, Cidade Cinza and Tim Maia. His unique identity is defined by his wide range of skills using mixed media on all of his projects. His personal work involves painting, etching, photography, and he is also part of Várzea Ilustrada, a multimedia collective responsible for interactive multimedia projection and live animations. Four times winner at the short film festival Festival do Minuto in Brazil, he has also produced, animated and directed the short film The City and Desire Nº5. Gabriel is a partner at Veranito, an animation studio based in São Paulo, where Tito and The Birds was composed.

2018 Tito and the birds (animation, feature)

André Catoto Dias , born in 1979 in Rio de Janeiro, is a journalist and has worked with audiovisual productions ever since he graduated. Two of his short movies won awards at the Festival do Minuto: Segredo (2008) and Receita de todo dia (2009). He also directed the short film Imo (2011) and, in 2015, won the 19th Cultura Inglesa Festival and produced the short Say I am Only Seventeen. His latest short film is @disexta. He founded animation studio DnA.tv.br in 2011, where he remains until today.

2018 Tito and the birds (animation, feature)

2008 Say I am Only Seventeen (animation, short)