Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Kuchnia Pałacowa w Ostromecku zaprezentuje się w książce „Tradycje kulinarne Polski”

Publikacja będzie dostępna dla czytelników bezpłatnie w formie e-booka liczącego od 6 grudnia.

Kuchnia Pałacowa w Ostromecku zaprezentuje się w książce „Tradycje kulinarne Polski”

Kuchnia Pałacowa w Ostromecku zaprezentuje się w książce „Tradycje kulinarne Polski”

Informacje na temat Zespołu Pałacowo-Parkowego w Ostromecku znalazły się w najnowszej książce Magdaleny Tomaszewskiej – Bolałek pt. „Tradycje kulinarne Polski”. Autorka prezentuje w niej kuchnię naszego kraju od czasów Słowian po współczesność. Wątki kulinarne przeplatane są odniesieniami do literatury i sztuki.

Kulinaria w Ostromecku to zdecydowanie więcej niż serwowanie starannie przygotowanych potraw. Od ponad roku z Zespole Pałacowo-Parkowym działa Sekcja Dziedzictwa Kulinarnego, której głównym zadaniem jest pogłębianie wiedzy o kulinarnej przeszłości regionu oraz przekazywanie jej dalej. Zgodnie z tą myślą menu Kuchni Pałacowej powstaje na bazie lokalnych produktów, z inspiracji regionalnymi przepisami oraz z poszanowaniem klimatu i tradycji pałacu. Tak zrodziła się koncepcja, aby potrawy podawane były w Jadalniach Pałacowych, gdzie przestrzeń wystawiennicza płynnie łączy się z gastronomiczną, a goście mogą poczuć pełnię atmosfery pałacu.

Głównym obszarem działania Sekcji Dziedzictwa Kulinarnego jest tzw. Stara Kuchnia, w której znajduje się historyczna, wolnostojąca kuchenka z okresu międzywojennego, a także eskpozycje dotyczące m. in. dziejów słynnej wody z Ostromecka.

W ramach działań kultywujących dziedzictwo kulinarne, w Ostromecku odbywają się m. in. Kuratorskie Oprowadzania Sensoryczne z degustacjami, warsztaty, lekcje i pokazy w ramach Pałacowej Akademii Kulinarnej, oprowadzania związane ze Sztambuchem Bydgoskim, jarmarki lokalnych produktów i pikniki.

Więcej o tradycjach kulinarnych regionu i o Kuchni Pałacowej w Ostromecku można także posłuchać w podcaście „Łakomy kąsek” dostępnym na stronie Radia Kultura.

 

O książce Magdaleny Tomaszewskiej – Bolałek:

„Tradycje kulinarne Polski” to książka prezentująca kuchnię Polski od czasów dawnych Słowian po współczesność. To także opowieść o kulturze kulinarnej, znaczeniu jedzenia świątecznego i jego roli w domowych obrzędach. Publikacja wzbogacona została anegdotami, legendami, opowieściami oraz odniesieniami do literatury i sztuki. Znalazło się w niej miejsce dla kuchni sarmackiej, a także regionalnej. Uzupełnieniem całości jest rozdział o turystyce kulinarnej oraz 19 prostych przepisów na mniej znane dania z różnych części Polski.

Partnerami publikacji są: Bunkatura, Gospodarstwo Podole Wielkie, Hanami, Instytut Skrzynki – Instytut Dokumentacji, Rozwoju i Promocji Dziedzictwa Kulturowego i Kulinarnego Powiatu Poznańskiego oraz Szlak Kulinarny „Smaki Powiatu Poznańskiego”, LaCava, Muzeum Pałacu króla Jana III w Wilanowie, Muzeum Toruńskiego Piernika oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu, Muzeum Polskiej Wódki, Stowarzyszenie Polska Wódka, Szlak Kulinarny Śląskie Smaki, Śląska Organizacja Turystyczna, VIVAMIX – Oficjalny Dystrybutor KitchenAid w Polsce.

Medialnie projekt wspierają: Kuchniokracja, Mistrz Branży, Podróże kulinarne, Radio Kulinarne oraz Wydarzenia Kulinarne.

Publikacja będzie dostępna dla czytelników bezpłatnie w formie e-booka liczącego od 6 grudnia.

 

Magdalena Tomaszewska-Bolałek – badaczka kultury kulinarnej, kierownik Food Studies na Uniwersytecie SWPS, autorka książek: Tradycje kulinarne Japonii, Japońskie słodycze, Tradycje kulinarne Korei, Polish Culinary Paths, Tradycje kulinarne Finlandii, Deserownik, The Polish Table, Tradycje kulinarne Szwecji, Tradycje kulinarne Norwegii. Zdobywczyni wielu nagród, w tym m. in. Gourmand World Cookbook Awards, Prix de la Littérature Gastronomique, chińskiej Diamond Cuisine Award i Nagrody Magellana. Zajmuje się badaniami nad historią jedzenia, antropologią jedzenia, dyplomacją oraz turystyką kulinarną. Prowadzi spotkania, wykłady, warsztaty gotowania i pisze blog Kuchniokracja.