Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Polonez naszym kulturowym dziedzictwem! Podpisz listę poparcia!

Bydgoszcz włącza się do akcji „Polonez łączy”

Polonez naszym kulturowym dziedzictwem! Podpisz listę poparcia!

Bydgoszcz włącza się do akcji „Polonez łączy”, której celem jest wpisanie tego tańca na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. W mediach społecznościowych dzielimy się wykonaniem poloneza  – nasze miasto ma się czym pochwalić – na 100 lecie  powrotu Bydgoszczy do Polski na Starym Rynku zatańczyliśmy wspólnie z mieszkańcami efektowny taniec na ponad sto par! Zachęcamy do popisania listy poparcia dla wpisania poloneza na listę UNESCO!

„Wszyscy jesteśmy depozytariuszami poloneza! Zna go każdy i każdy go tańczył. Starając się o wpis tego najpiękniejszego tańca polskiego na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kultowego UNESCO, zachęcamy wszystkich do dzielenia się na forum swoimi zdjęciami i filmami z poloneza. Pokażmy jak i gdzie tańczymy, pokażmy że #polonez nie zna granic geograficznych ani czasowych” – piszą organizatorzy akcji „Polonez łączy” prowadzonej na Facebooku.

I zachęcają także do pokazania swojego poparcia dla wpisania poloneza na Listę Reprezentatywną Dziedzictwa Kulturowego  UNESCO. Listę można podpisywać do 28 lutego 2021 r. – link TUTAJ.

My mamy się czym pochwalić – Bydgoski Polonez Stulecia był jednym z bardziej efektownych i spontanicznych zarazem pokazów tego tańca.

W styczniu 2020 roku świętowaliśmy setną rocznicę zakończenia w Bydgoszczy zaboru pruskiego i powrotu miasta w granice Rzeczypospolitej. Z tej okazji, w sercu miasta, na Starym Rynku, wystawiono widowisko historyczne, nawiązujące do wydarzeń z przeszłości. Finałem był właśnie polonez, który łączył w sobie taneczną animację ze spontanicznymi reakcjami publiczności. W pierwszych parach ruszyli miejscy włodarze, rajcy, aktorzy związani z widowiskiem, a także tancerze z bydgoskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Płomienie”. Za nimi – wszyscy ci, którzy mieli na to ochotę. W tańcu kroczyli więc rekonstruktorzy, harcerze, dzieci z rodzicami, a także pary nierzadko stworzone spośród przypadkowych widzów czy przechodniów.

W „Polonezie Stulecia” szli wszyscy – bez patosu, bez polityki, bez społecznych póz czy ról. Korowód okazał się nadspodziewanie długi – mieszkańcy okrążyli Stary Rynek, a kiedy początek pochodu znalazł się już na Wyspie Młyńskiej, ostatnie pary tańczyły poloneza jeszcze na głównym miejskim placu. Kto zna śródmieście Bydgoszczy, doceni skalę spontanicznego przedsięwzięcia. Ten wyjątkowy polonez pozwolił na świętowanie 100. rocznicę wolnej Bydgoszczy w sposób naprawdę radosny.

Obchody 100. Rocznicy Powrotu Bydgoszczy do Macierzy miały miejsce w styczniu 2020 roku. Światowa pandemia COVID-19 dopiero nadciągała. Już w marcu wszyscy odczuliśmy klaustrofobię związaną z pierwszym społecznym lockdownem. Dziś takiego poloneza nie moglibyśmy żadną miarą zatańczyć.

youtu.be/uD9F-2rVMaM – polonez z okazji 100 leci powrotu Bydgoszczy do Macierzy.