Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

„Amatorzy” (95′)

Zero dla dyskryminacji

Data:
01.03.2022 / Wtorek
Godzina:
16:00
Miejsce:
Kino Orzeł
Wstęp:
12/15 PLN

Opis wydarzenia

Miejskie Centrum Kultury tak jak Miasto Bydgoszcz włącza się w obchody tego dnia w naszym mieście.

Międzynarodowy Dzień ” Zero dla dyskryminacji” jest obchodzony 1 marca i został ustanowiony przez Zgromadzenia Ogólne  ONZ w 2014 roku.

Tego dnia  MCK zaprasza do kina Orzeł na dwa niezwykłe filmy, podejmujące walkę z dyskryminacją osób z niepełnosprawnościami i rasizmem.

Serdecznie zapraszamy. 

OPIS FILMU

„Historia zaczyna się w momencie, kiedy teatr KRZYŚKA Biuro Rzeczy Osobistych (tworzony przez niepełnosprawnych intelektualnie aktorów) wygrywają festiwal. Nagrodą, ufundowaną przez zawodowy teatr jest zrealizowanie spektaklu. Wielka radość, wielka szansa, wielkie oczekiwania. Krzysiek z aktorami właśnie pracują nad nową sztuką „Grek Zorba”. Wspaniale by było wystawić ją na prawdziwej scenie. Okazuje się jednak, że dyrektor teatru oferując im współpracę, stawia określone warunki.

Otrzymał dotację w ramach programu promującego Szekspira i działania osób niepełnosprawnych. Jeżeli chcą wystąpić w zawodowym teatrze muszą się podporządkować. Krzysiek ma wątpliwości…jednak podejmuje wyzwanie. Rozpoczynają się próby, w którym biorą udział AKTORZY ZAWODOWI i ‘znana twarz” gwiazda Wiktoria. Kiedy się pojawia aktorzy Krzyśka są pod jej wielkim urokiem. Na jednej z prób dyrektor oświadcza, że głównej roli nie może zagrać siostra Krzyśka – Mary. Dyrektor jest bezlitosny: z bezzębną, sepleniącą Mary żadnej premiery nie będzie. Powinna ją zagrać młodsza, ładniejsza aktorka z lepszą dykcją. WIKI! Krzysiek decyduje się na zmianę obsady.

Presja czasu, fascynacja WIKI… Premiera musi się odbyć, ale czy Krzysiek będzie z niej dumny?

Zwiastuny