„Bruce Lee. Bądź jak woda” (104′)

18. Millennium Docs Against Gravity / Bydgoski Aneks

03.09.2021 / Piątek
Kino Orzeł
10 zł PLN

Bruce Lee. Bądź jak woda
(Be Water)
USA, UK / USA, UK, 2020, 104 min
Reżyseria / Directed by: Bao Nguyen
Zdjęcia / Cinematography by: Caleb Heller
Producent / Producer: Julia Nottingham
Produkcja / Production: Dorothy Street Pictures
Wybrane festiwale i nagrody / Selected festivals and awards: 2020 – FF Sundance / Sundance FF, 2020 – American Film Festival, Wrocław / American Film Festival, Wroclaw

Oparty na archiwalnych wywiadach z aktorem, jego zapiskach oraz rozmowach z rodziną i przyjaciółmi hołd złożony Bruce’owi Lee.
Bruce Lee do dziś pozostaje inspiracją dla sportowców i filmowców (wystarczy wymienić choćby Quentina Tarantino), a jego pomniki stoją w Hongkongu, Los Angeles, a nawet w bośniackim Mostarze. Film Bao Nguyena, oparty na archiwalnych wywiadach z aktorem, jego zapiskach oraz rozmowach z rodziną i przyjaciółmi, to hołd złożony Małemu Smokowi w przeddzień 80. rocznicy jego urodzin.
Podobno na premierowym pokazie „Wejścia smoka” w Polsce zjawił się taki tłum chętnych, że w warszawskim kinie Iluzjon popękały szyby. Nawet jeśli to miejska legenda, nie ulega wątpliwości, że Bruce Lee był jedną z największych ikon popkultury. Do dziś pozostaje inspiracją dla sportowców i filmowców (wystarczy wymienić choćby Quentina Tarantino), a jego pomniki stoją w Hongkongu, Los Angeles, a nawet w bośniackim Mostarze. Kariera Lee trwała zaledwie kilka lat, ale aktor w tym czasie zdążył odmienić kino sztuk walki, przynosząc temu gatunkowi globalną popularność, a także wpłynął na sposób, w jaki zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych byli portretowani Azjaci. Biografia Bruce’a Lee to przecież nie tylko wspomnienia z planu „Zielonego szerszenia” i „Wściekłych pięści”, ale i opowieść o rasizmie, dyskryminacji i przełamywaniu społecznych barier. Dokument Bao Nguyena, oparty na archiwalnych wywiadach z aktorem, jego zapiskach oraz rozmowach z rodziną i przyjaciółmi, to hołd złożony Małemu Smokowi w przeddzień 80. rocznicy jego urodzin.

Ceny biletów i karnetów:
bilet na pojedynczy seans – 10 zł
karnet na 10 wybranych seansów – 70 zł
karnet na cały festiwal – 120 zł
UWAGA! Karnety dostępne wyłącznie stacjonarnie – w kasie Kina Orzeł/MCK.
Szczegółowy program Bydgoskiej części 18. edycji Millenium Docs Against Gravity znajdą Państwo na stronie https://mdag.pl/18/pl/Bydgoszcz/homepage

Zwiastuny