Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

„Jan Kapr. Opera dokumentalna”, reż. Lucie Králová (91′)

11. FONOMO Film & Music Festival

Data:
13.10.2022 / Czwartek
Godzina:
16:45
Miejsce:
Kino Orzeł
Wstęp:
13 zł (60 zł - karnet) PLN

Opis wydarzenia

13 października 2022, od godz. 16.45 / Kino Orzeł

„Jan Kapr. Opera dokumentalna”
reż. Lucie Králová,
Czechy, 2022

Czeski kompozytor Jan Kapr to postać barwna i dość skomplikowana – zupełnie tak, jak opowiadający jego historię film dokumentalny „Jan Kapr. Opera dokumentalna”, który chcemy Wam pokazać na tegorocznej edycji Fonomo.

To może być jeden z bardziej wyróżniających się dokumentów biograficznych, jakie widzieliście w życiu. Poszczególne osiągnięcia i etapy życia muzycznego pioniera zza naszej południowej granicy są tutaj wyśpiewywane przez chór, którego pieśni uzupełnia szereg archiwaliów – nagrań, listów, dokumentów. Kapr był znaczącą część życia kojarzony ze stalinowskim reżimem, by pod koniec lat 60. doświadczyć próby wymazania go z życia publicznego z uwagi na zbyt uwierające władzę korzystanie z artystycznej wolności. Film rzuca światło na życiowy kodeks artysty, odsłaniając jego rozterki, humor i pragnienie pozostawienia po sobie ważnego dorobku.

 „Jan Kapr. Opera dokumentalna” to rewelacyjna i przede wszystkim świeża próba ukazania nowoczesnej odsłony gatunku operowego w kinowym formacie, biorąca pod lupę legendę czechosłowackiej kultury, angażując do tego zespół uznanych muzyków i filmowców. Czyż nie brzmi to jak przepis na kinematograficzny sukces?

Karnet w cenie 60 zł dostępny TUTAJ.
Bilet na pojedynczy seans w cenie 13 zł dostępny wyłącznie w kasie MCK.