Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

 Europejski Dzień Kina Artystycznego – „Klondike” (100′)

reż. Maryna Er Gorbach

Data:
13.11.2022 / Niedziela
Godzina:
16:45
Miejsce:
Kino Orzeł
Wstęp:
12/15 PLN

Opis wydarzenia

13 listopada 2022 roku będziemy obchodzić 7. Europejski Dzień Kina Artystycznego! Europa Cinemas w tym roku ponownie łączy siły z CICAE – Arthouse Cinema oraz Stowarzyszeniem Kin Studyjnych, aby podkreślić zaangażowanie kin w zróżnicowaną i wysokiej jakości ofertę filmową skupiającą się na kinie europejskim. Od 2016 roku ponad 700 kin w ponad 40 krajach wzięło udział w wydarzeniu, oferując pokazy przedpremierowe, klasykę i filmy dla dzieci…. Z niecierpliwością czekamy na nową edycję celebrującą różnorodność kina europejskiego na całym świecie! Czas zanurzyć się w morzu przygód europejskiej kinematografii.

Współorganizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Kin Studyjnych.

Donbas 2014 rok. Irka i Tolik są małżeństwem, oczekują dziecka. Ich sielankę przerywa nieoczekiwana inwazja okupanta. Fragment zestrzelonego samolotu burzy ścianę domu małżeństwa. Zamiast uciekać, jak reszta sąsiadów, postanawiają zostać i przetrwać, co jest źródłem konfliktu z bratem Irki.

„Klondike” pokazywany był premierowo na Sundance Film Festival w styczniu 2022 roku. Został też zaprezentowany na Berlinale w lutym 2022 roku. Pomysł na ten film narodził się po katastrofie Boeinga 777 linii Malaysia Airlines (tragedia ta wydarzyła się 17 lipca 2014 roku). Ta data przypadkowo wypadła w urodziny reżyserki. Choć o katastrofie lotniczej na Ukrainie początkowo informowano cały świat, to dwa lata później historia zniknęła z mediów. Ukraińska reżyserka chciała opowiedzieć historię katastrofy lotniczej z lokalnej perspektywy.

Zwiastuny