Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

KONCERT: Anna Maria Jopek – Przestworza

14. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Perkusyjnej DRUMS FUSION 2021

Data:
29.08.2021 / Niedziela
Godzina:
19:00
Miejsce:
Filharmonia Pomorska / transmisja live na Kultureo.pl
Wstęp:
100 zł / 25 zł (kultureo.pl) PLN

Opis wydarzenia

29 sierpnia 2021 (niedziela), godz.19.00 / Filharmonia Pomorska + transmisja live na Kultureo.pl

Koncert Anny Marii Jopek na finał 14. edycji Festiwalu Drums Fusion 2021

Anna Maria Jopek to polska wokalistka obdarzona niezwykłym głosem i muzyczną wrażliwością. Artystka zaprezentuje w Bydgoszczy nowy materiał, a towarzyszyć jej będzie znakomity 10 osobowy zespół w składzie: Dominik Wania, Maciej Sikała, Robert Kubiszyn, Paweł Dobrowolski, Piotr Nazaruk oraz Atom String Quartet. Kierownictwo muzyczne nad projektem przejął kompozytor i wirtuoz trąbki, Piotr Wojtasik.

Sama artystka o projekcie mówi tak:

„Przestworza” to tytuł, który przyszedł mi na myśl prawie natychmiast, ale przed nim było najważniejsze: ludzie, wymarzona obsada. Udało się zaprosić takich artystów, których gra i postawa w muzyce ucieleśniają wszystko, w co wierzę i za czym nieustannie tęsknię. Czekam na to, jakie równanie napisze muzyka dla tej konfiguracji ludzkiej i repertuarowej. Wiem, mówi mi to przeczucie tak silne, jak moja potrzeba wolności, że to będzie inne od wszystkiego, co było kiedykolwiek wcześniej.

Anna Maria Jopek jest wokalistką, autorką tekstów, kompozytorką, improwizatorką, a także wizjonerką i  pasjonatką tego, co robi. Nagrywa i koncertuje na całym świecie z najważniejszymi postaciami naszych czasów. W Polsce występowała m.in.  z Markiem Grechutą, Jeremim Przyborą oraz Wojciechem Młynarskim, a na światowych scenach z takimi osobistościami jak Pat Metheny, Youssu’n Dour, Bobby McFerrin, Ivan Linz, Branford Marsalis, Nigel Kennedy, Richard Bona, Oscar Castro-Neves, Makoto Ozone, Noa czy Gonzalo Rubalcaba. W 2017 w noworocznym koncercie telewizyjnym spontanicznie wystąpiła też w duecie ze Stingiem.

Śpiewała na najbardziej prestiżowych scenach świata: Carnegie Hall w Nowym Jorku, Hollywood Bowl w Los Angeles, Royal Festival Hall w Londynie, Hamer Hall w Melbourne, Blue Note Tokyo oraz opery: w Tokio i Tel Awiwie. Nagrywała w londyńskich studiach: Real World Studios Petera Gabriela i legendarnym Abbey Road oraz The Power Station na Manhattanie.

Od pięciu lat eksperymentuje z formami scenicznymi. Wystąpiła w spektaklu teatralnym „Czas Kobiety” w reż. Leszka Mądzika, dla którego skomponowała muzykę, współpracowała także z awangardowym wrocławskim Teatrem Pieśni Kozła. Przedostatni album Anny Marii Jopek z Gonzalo Rublcabą „Minione” uzyskał status podwójnej platyny. Jesienią 2018 ukazała się ostatnia  płyta z Branfordem Marsalistem p.t. „Ulotne”.

Piotr Wojtasik, który przejął kierownictwo muzyczne nad projektem to wirtuoz trąbki, znakomity improwizator i kompozytor, od przeszło 30 lat przemawia własnym, niepowtarzalnym, muzycznym językiem. Nagrywał i koncertował w większości krajów Europy, w Maroku, Izraelu, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Japonii i Indiach. W latach 80. i 90. reprezentował nurt nowoczesnego bop’u, który obecnie przyjął formę bardziej indywidualną, opartą w części na jazzie modalnym z niewielkimi elementami free i muzyki etnicznej. Stale współpracuje z takimi muzykami jak: John Betsch, Joris Teepe, Viktor Tóth, Steven McCraven, Nicolas Simion, Michał Barański, Michał Miśkiewicz, Michał Tokaj. Od lat zapraszany jest do współpracy przez legendarnego saksofonistę Billy’ego Harpera.

Brał udział w licznych projektach specjalnych z udziałem gigantów światowego jazzu, takich jak: Kenny Garrett, Joe Lovano czy Archie Shepp. Równocześnie występował jako sideman w innych zespołach, w skład których wchodzili muzycy takiej rangi, jak: Victor Lewis, George Cables, Kirk Lightsey czy Joe LaBarbera. Jest jednym z niewielu polskich muzyków, którzy są cyklicznie zapraszani do międzynarodowych projektów, takich jak: Michel Donato Quintet czy European Jazz Ensemble. Gościnnie wziął udział w nagraniu ponad kilkudziesięciu albumów.

Na swoim koncie ma 11 autorskich płyt, które zdobyły wysokie uznanie wśród krytyków i melomanów. Albumy „Circle” oraz „Hope” otrzymały prestiżową nagrodę polskiej branży muzycznej – Fryderyka. Pozostałe, w większości, były do niej nominowane. Sam Wojtasik otrzymał dwa Fryderyki w 2008 roku w kategorii Muzyk Jazzowy Roku oraz jako autor Najlepszej Jazzowej Płyty Roku, właśnie za album „Circle”. Wielokrotnie zwyciężał w rankingu Jazz Top magazynu Jazz Forum. Najnowsza płyta „To Whom it May Concern” ukazuje wrażliwość Wojtasika zarówno w sferze wykonawczej, kompozytorskiej, jak i w pieczołowicie dobranej obsadzie muzyków.

FESTIWAL DRUMS FUSION 2021
Bydgoszcz, Kujawy i Pomorze
Koncert Anna Maria Jopek – Przestworza
29 sierpnia 2021, godz. 19.00, Filharmonia Pomorska

Drums Fusion 2021
Bydgoszcz, Kujawy i Pomorze 

Wydarzenie jest współfinansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020

Zwiastuny