Kultura na świeżym – wyprawy kobiece vol.12. Korona Puszczy Bydgoskiej

14.01.2023 / Sobota
zbiórka na dworcu PKP Bydgoszcz Główna

14 stycznia 2023, sobota, godz. 5.30 / zbiórka na dworcu PKP Bydgoszcz Główna

(pociąg: 5.43 (Bydgoszcz) – 6.01 (Solec Kujawski), powrót: 18.14 (Solec Kujawski) – 18.34 (Bydgoszcz Główna)

Kultura na świeżym – wyprawy kobiece vol.12. Korona Puszczy Bydgoskiej

Grzegorz Gałązka (przewodnik tej wyprawy) – miłośnik regionu lubiący wycisnąć z otaczającego terenu wszystko, co najlepsze. Człowiek, który wolny czas uwielbia spędzać na wyszukiwaniu coraz to bardziej nietypowych zajęć, od rowerowych wypraw po bezdrożach, przez ganianie po chaszczach, nie wspominając o udziale w wielogodzinnych ekstremalnych wyprawach z mapą i kompasem. Autor strony road to nowhere.

Wycieczka jest w styczniu, kiedy dzień jest krótki, a w tym spacerze nie chodzi o to, aby trzaskać rekordy kilometrowe i robić ultramaraton, więc prosto z pociągu udamy się najkrótszą drogą, aby jak najszybciej osiągnąć clou tej wycieczki, czyli Małą Koronę Puszczy Bydgoskiej. Jest to autorski szlak prowadzący po najciekawszych „szczytach” wydmowych Puszczy Bydgoskiej. Zaczniemy od najwyższej górki puszczy, która liczy 116 m n.p.m. Potem wdrapiemy się na najbardziej znany tamtejszy szczyt, czyli Szwedzką Górę, a na koniec zaliczymy najbardziej widokową wydmę, która znajduje się nad Łąkami Studzienieckimi. Odcinek powrotny szlaku prowadzi nieoczywistymi drogami, które mają pokazać piękno pofałdowanej rzeźby terenu i lasu puszczańskiego. Będzie tam czuć jego tajemniczość, a pikanterii doda brak zasięgu telefonii komórkowej. Szlak skończymy w stylu „góra–dół”, a z ostatniej górki zbiegniemy piaszczystą drogą o nachyleniu 33%. Stamtąd udamy się znowu najkrótszą drogą do Solca, na dworzec PKP.

Zabierzcie: nieprzemakalne buty i kurtki, ubranie „na cebulkę”, nie morsujemy, bo nie ma gdzie, dużo jedzenia i ciepłych napojów.