Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

„Negatyw” – premiera + spotkanie

reż. Robert Wichrowski

Data:
15.06.2022 / Środa
Godzina:
18:00
Miejsce:
Kino Orzeł
Wstęp:
25 PLN

Opis wydarzenia

Premiera filmu Roberta Wichrowskiego – „Negatyw” w Kinie Orzeł

15 czerwca w Kinie Orzeł odbędzie się premierowy pokaz najnowszego filmu Roberta Wichrowskiego pt. „Negatyw”. Zdjęcia powstały w dużej mierze w Bydgoszczy, rodzinnym mieście reżysera. Zapraszamy na premierę i spotkanie z twórcami.

Premiera „Negatywu” jeszcze się nie odbyła, a film już zdobywa międzynarodowy rozgłos – obraz Roberta Wichrowskiego jest jedynym europejskim pełnometrażowym filmem fabularnym, który zakwalifikował się do konkursu głównego 𝗙𝗘𝗖𝗜𝗣 𝗣𝗼𝗿𝘁𝗼𝘃𝗶𝗲𝗷𝗼 𝗙𝗶𝗹𝗺 𝗙𝗲𝘀𝘁𝗶𝘃𝗮𝗹 w Ekwadorze. „Negatyw” będzie wyświetlany m.in. obok japońskiego „Golden Land” w reżyserii Hiroshi Todo, kanadyjskiego „Jasmine Road” czy irańskiego filmu „Rezer”.

Premiera nieprzypadkowo odbędzie się w bydgoskim Kinie Orzeł w Miejskim Centrum Kultury. Bo film Wichrowskiego jest bardzo bydgoski – dużą część zdjęć powstała właśnie tutaj – scena otwarcia filmu odbywa się na Starym Rynku, ulicy Mostowej i bulwarach nad Brdą. Są także malownicze plenery w Ostromecku, a także wnętrza naszej siedziby – Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy na ul. Marcinkowskiego.

Głównym bohaterem filmu jest Karol Weber (w tej roli Michał Gadomski). Urodził się w połowie lat 70. Jako kilkuletni chłopiec osiadł na prowincji, gdzie rodzice dostali domek w zamian za pracę nauczycieli w gminnej szkole. Tuż przed pójściem do szkoły Karol został sam z ojcem. Mama pod pozorem leczenia w miejskim szpitalu wyjechała i już nigdy nie wróciła. Pasją Karola była fotografia, pierwsze zdjęcia robił aparatem ojca. Karola poznajemy w trzech ważnych momentach jego życia – w wieku 7. lat, kiedy opuściła go matka, w wieku 18. lat kiedy przeżył swoją pierwszą miłość i współcześnie, w wieku 47 lat, kiedy świętuje 25. lecie pracy fotoreportera. Po wystawie Karol dowiaduje się o śmierci ojca. Udaje się w podróż, by go pochować. W nocnej eskapadzie pociągiem wracają do niego wspomnienia z ważnych i traumatycznych momentów życia. To swego rodzaju katharsis, a właściwie droga przez czyściec. Podróż do rodzinnego miasteczka jest pełna niespodzianek na pograniczu jawy i snu, w której Karol spotyka postaci z przeszłości – matkę, ojca, swoją pierwszą szkolną miłość Alinę i Adama, przyjaciela, którego zdradził. To, co widział Karol, co pamięta okaże się inne od tego co rzeczywiście się wydarzyło. Pada pytanie – czy Karol pojmie przeszłość, czy znajdzie prawdę, czy będzie tkwił w stworzonej przez siebie historii. Scenariusz powstał na motywach książki „Wyspa” Dmitrija Strelnikoffa. Zdjęcia do filmu realizowano we wrześniu i grudniu 2021 roku w Bydgoszczy, Ostromecku i okolicach.

obsada:

Michał Gadomski (Karol Weber), Anita Jancia (Alina), Wojciech Chorąży (Adam), Anna Próchniak (Matka Karola), Filip Kosior (Ojciec Karola), Julian Wichrowski (Karol Weber, 7 lat), Dawid Ściupidro (Karol Weber 17 lat), Jowita Chwałek (Alina 17 lat), Piotr Gadomski (Adam 17 lat), Małgorzata Pieczyńska (Kobieta na wystawie), Jakub Wesołowski (Dziennikarz)

scenariusz i reżyseria: Robert Wichrowski, zdjęcia: Arkadiusz Tomiak, dźwięk: Artur Kuczkowski, Michał Muzyka, scenografia: Magda Widelska-Władyka, kostiumy: Beata Frankowicz, charakteryzacja: Eleonora Wojtulewicz, montaż: Tomasz Ostrowski, muzyka: Karolina Rec-Jarmulska RESINA, kierownictwo produkcji: Dariusz Skrzypek, koproducent: Jacek Stanclik, producent: Robert Wichrowski, współfinansowanie: Województwo Kujawsko-Pomorskie, koprodukcja: Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy, PESA S.A. produkcja: Faun Film Factory, 2022, 75 minut, kolor, 2.39:1

Robert Wichrowski – scenarzysta i reżyser. Twórca seriali i filmów, m.in.: „Łzy Mistrzów” (dok., 2000), „W cienu K2” (dok., 2003), „Francuski numer” (2006), „Karuzela” (2014), „Syn Królowej śniegu” (2017), „Kobieta sukcesu” (2018). Wykładowca Warszawskiej Szkoły Filmowej. W 2019 roku wyróżniony nagrodą Prezydenta Torunia „Flisak Tofifest”.

Zwiastuny