Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Za progami pracowni

Wejdź do atelier bydgoskich artystów

Data:
10.06.2020 / Środa
Godzina:
18:00
Miejsce:
#zostańwdomu
Wstęp:
wolny

Opis wydarzenia

Zazwyczaj wstęp do nich mają nieliczni, a kulisy pracy często są pilnie strzeżone – pracownie artystyczne, miejsca, w których rodzi się sztuka stoją teraz przed Wami otworem. Zapraszamy na nowy cykl Galerii Wspólnej, w którym podejrzeć będziecie mogli bydgoskich artystów przy pracy. Kolejny odcinek „Za progami pracowni” już w tę środę, 3 czerwca. Tym razem odwiedzimy pracownię Justyny Jułgi.   

Przez ostatnie miesiące miłośnicy sztuki nie mieli okazji do obcowania z nią na żywo – zamknięte z powodu pandemii galerie sztuki i muzea, odwołane wernisaże i eventy artystyczne, nie uśpiły jednak twórczej inwencji artystów. Ci tworzą bez względu na okoliczności. Zamknięci w swoich pracowniach, intymnych miejscach kreacji, postanowili zaprosić Was do siebie – w ramach cyklu „Za progami pracowni” będzie można odwiedzać atelier bydgoskich artystów i podejrzeć ich przy pracy. Twórcy opowiedzą o sobie, o tym w jakiej scenerii tworzą, pokażą niedokończone dzieła i gotowe obrazy. Podzielą się refleksją związaną z odosobnieniem w czasie przymusowej izolacji i tym, jak pandemia wpłynęła na ich proces twórczy.  

Tym razem zapraszamy do pracowni Justyny Jułgi.  

„Za progami pracowni” – Justyna Jułga, 10 czerwca, godz. 18.00, Facebook Galeria Wspólna.

Justyna Jułga – bydgoska malarka, fotografka, autorka instalacji. Swoje prace prezentowała na wielu wystawach indywidualnych. Brała też udział w wystawach zbiorowych, konkursach plastycznych i plenerach oraz w prezentacjach sztuki polskiej za granicą, m.in. w wystawie „Quo vadis Poland” w Innsbrucku (2001 r.), w „Internationaler Leeraner Salon” w Leer (2011 r.) oraz w IX Międzynarodowym Tygodniu Kultury w Lindern (Niemcy) w 2015 r. Artystka brała udział w III, IV i V Przeglądzie Fotografii Bydgoskiej (w 1999, 2001 i 2004 r.). Jej ogromnym sukcesem doskonale przyjętym przez publiczność była wystawa „Rainforest” – wielkoformatowa instalacja malarska na temat lasu deszczowego, zaprezentowana w Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy oraz w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie w 2014 r. 

Justyna Jułga pracowała jako nauczyciel Visual Arts – sztuki w języku angielskim w IX LO w Bydgoszczy, w klasach z maturą międzynarodową.

Za swoją działalność artystka była wielokrotnie wyróżniana. W latach 1998 oraz 2000 otrzymała wyróżnienia za prace eksponowane na IV i V Biennale Plastyki Bydgoskiej, a w roku 1999 nagrodę za zestaw 3 obrazów na ogólnopolskiej wystawie malarstwa „Aqua fons vitae” („Woda źródłem życia”). W latach 2014 i w 2015 została wyróżniona za fotografie w konkursach „Ulice w małym formacie” oraz „My w małym formacie” zorganizowanych przez Galerię Kantorek w Bydgoszczy. W kwietniu 2015 r. otrzymała Stypendium Prezydenta Miasta Bydgoszczy dla wybitnego twórcy kultury, natomiast w maju 2016 r. otrzymała stypendium Prezydenta Miasta Bydgoszczy na realizację instalacji malarskiej „Ogród Podwodny”. Prace Justyny Jułgi znajdują się w kolekcjach prywatnych w kraju oraz za granicą, m.in. w York, w Solingen oraz w Leer, również w hotelu „Parnas” w Gdańsku oraz w Izbie Gospodarczej Wodociągi Miejskie w Bydgoszczy.