Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

14. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Perkusyjnej DRUMS FUSION 2021 – PROGRAM

19-22 sierpnia / 29 sierpnia FINAŁ / Bydgoszcz, Kujawy i Pomorze

14. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Perkusyjnej DRUMS FUSION 2021 – PROGRAM

Bydgoszcz stolicą perkusyjnych rytmów – startuje XIV edycja festiwalu DRUMS FUSION

19 sierpnia startuje w Bydgoszczy druga – po wiosennej – odsłona największego polskiego festiwalu poświęconego sztuce perkusyjnej – DRUMS FUSION.

Gwiazdami tegorocznej edycji będą legenda perkusji Jojo Mayer z zespołem The Nerve i charyzmatyczna wokalistka jazzowa Anna Maria Jopek. Fani dobrych brzmień usłyszą także m.in. Jazz Band Młynarski – Masecki, duńskiego artystę Lasse Matthiessena i najciekawszych wykonawców polskiej sceny rapowej, w tym Bisza. Jak co roku zaprezentuje się także Bydgoska Szkoła Perkusyjna.

To będzie wielkie święto muzyki. Startujemy 19 sierpnia od koncertów pod szyldem „Zrobione w Bydgoszczy”, na których zaprezentują się najlepsi wykonawcy polskiej sceny rapowej. Na Placu Teatralnym zagra B.O.K Band, multiinstrumentalny bydgoski zespół zrzeszający muzyków wywodzących się z najróżniejszych gatunków – od jazzu, soulu i funku przez muzykę klasyczną do rocka, punku i hip-hopu. Wystąpią także Maic Bandit & Steve Nash, DJ Paulo oraz Błoto i Bisz. Ten ostatni to jeden z najciekawszych zespołów jazzowych młodego pokolenia, łączący w swojej twórczości muzykę improwizowaną z hip-hopowymi korzeniami, połączony z gościnnym udziałem bydgoskiego rapera Bisza, który zaprezentuje swoje najbardziej znane utwory w nowych aranżacjach.

Jak co roku na Drums Fusion zaprezentujemy kolejną odsłonę Bydgoskiej Szkoły Perkusyjnej. Wystąpią Mateusz Krawczyk, Patryk Dolepski, Zosia Karandyszowska – wszyscy to wychowankowie Piotra Biskupskiego, który towarzyszyć będzie muzykom podczas występów. Wykonają utwory znakomitych kompozytorów takich jak: William Schinstine, Nebojsa Jovan Zivkovic, Giovanni Solima czy Steve Reich. Tym samym odkryją przed słuchaczami całą paletę możliwości instrumentów perkusyjnych.

Przed bydgoską publicznością zaprezentuje się także duński artysta Lasse Matthiessen, którego znakiem firmowym jest niski, głęboki głos i piękne melodie. Jego muzyka to połączenie prostoty i piękna, a także mieszanka mrocznych nastrojów i subtelnych rytmów.

Niezwykłym wydarzeniem będzie koncert wirtuoza perkusji Jojo Mayera wraz z zespołem The Nerve. Mayer to prawdziwa legenda, wybitny producent muzyczny, kompozytor i instrumentalista pochodzący ze Szwajcarii. Występuje na najlepszych scenach świata, w tym m.in. na New York Jazz Festival, Glastonburry Open Air, Montreal Jazz Festival. Od wielu lat występuje na żywo i nagrywa płyty z zespołem The Nerve. Początkowo polem działań tej formacji były eksperymentalne interakcje między DJ-ami, artystami wizualnymi, muzykami i publicznością. Z czasem grupa postawiła na muzykę łaczącą instrumentalne improwizacje z programowaną muzyką elektroniczną. Zespół przyswoił szerokie spektrum stylów: od oldschoolowego Jungle, Dub Step, Glitch czy Tech House, po wszystkie rejony dźwięków, które umykają opisom gatunkowym.

Jojo Mayer otworzy nowy cykl DRUMS FUSION pn. „New York Sessions in Bydgoszcz”. W ten sposób chcemy przybliżać publiczności legendarne sylwetki ze świata perkusyjnego, zapraszając muzyków wywodzących się z Nowego Jorku lub związanych muzycznie z tym niezwykłym miastem.

Wirtuoz poprowadzi także Masterclass w Miejskim Centrum Kultury (22 sierpnia, godz. 18.00, w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy).

22 sierpnia spotykamy się na płycie Starego Rynku na PODWIECZORKU TANECZNYM. Wystąpią wybitny pianista Marcin Masecki wraz z Janem Emilem Młynarskim, czyli Jazz Band Młynarski – Masecki. Muzycy powołali do życia zespół odwołujący się do starej tradycji polskich orkiestr jazzowych międzywojnia. Artyści niejako rekompensują stracone szanse całego pokolenia polskich artystów rozrywkowych, którzy w rozkwicie prosperity musieli uciekać, walczyć, ginąć, emigrować osierocając polską muzykę rozrywkową w niepowetowany sposób. Ich aranżacje nadają całości zupełnie nowy wymiar, czyniąc tę muzykę niezwykle aktualną.

Na zakończenie tegorocznego festiwalu wystąpi Anna Maria Jopek. 29 sierpnia w Filharmonii Pomorskiej zobaczymy i usłyszymy tę niezwykle charyzmatyczną polską wokalistkę. Artystka wystąpi z repertuarem stworzonym w ramach najnowszego projektu pn. „Przestworza” prezentując premierowe utwory, ale też dobrze znane jej fanom kawałki z poprzednich płyt. Towarzyszyć jej będzie muzyczny skład stworzony z wyjątkowych artystów, m.in. Dominika Wanię, Macieja Sikałę czy Pawła Dobrowolskiego. Kierownictwo muzyczne nad projektem przejął kompozytor i wirtuoz trąbki, Piotr Wojtasik.

Koncerty Jojo Mayer&The Nerve oraz Anny Marii Jopek dostępne będą także odpłatnie na naszej platformie KULTUREO.PL. Bilety na koncerty live już dostępne w przedsprzedaży (bilety24.pl).

Podczas sierpniowej odsłony DRUMS FUSION zakończymy także projekt Kultura ProNatura, czyli cykl plenerowych wydarzeń skupionych wokół zagadnień ekologii, recyklingu, szacunku dla przyrody, pokory wobec Natury. W Wakeparku w Myślęcinku odbędą się koncerty BIG BIKE ORCHESTRA oraz Dziecięcej Orkiestry Recyklingowej.

 

PROGRAM Drums Fusion 2021

19.08.2021, czwartek / Plac Teatralny

OFFBEAT

godz. 18.30

Maic Bandit + Steve Nash

godz. 19.45

B.O.K Band + DJ Paulo

Breakdance & Freestyle Battle

godz. 21.00

Błoto i Bisz

 

20.08.2021, piątek

godz. 19.00, dziedziniec WiMBP, Stary Rynek 24

Bydgoska Szkoła Perkusyjna

godz. 20.00, plac Teatralny

Open Dub Session
(gospodarze wieczoru: muzycy zespołu Dubska)

 

21.08.2021, sobota

godz. 14.00, Barka Lemara

Lasse Matthiessen

godz. 20.00, Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy / transmisja na Kultureo.pl

„New York Sessions in Bydgoszcz”: Jojo Mayer & The Nerve

 

22.08.2021, niedziela

godz. 12.00, Wakepark, Myślęcinek

„Kultura Pro Natura” – finał projektu

godz. 16.00, Stary Rynek

Jazz Band Młynarski – Masecki „Podwieczorek taneczny”

godz. 18.00, Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy / transmisja na Kultureo.pl

Jojo Mayer – Masterclass

godz. 20.30, dziedziniec WiMBP

Seans filmu „Ada! To nie wypada!”, reż. Konrad Tom

 

29.08.2021, niedziela

godz. 19.00, Filharmonia Pomorska / transmisja na Kultureo.pl

Anna Maria Jopek – Przestworza

 

DRUMS FUSION 2021
Międzynarodowy Festiwal Sztuki Perkusyjnej – CZĘŚĆ II
Bydgoszcz, Kujawy i Pomorze
19- 22 sierpnia / 29 sierpnia – Finał

Organizator: 

Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Miasto Bydgoszcz

Patronat honorowy: 

Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego  – Piotr Całbecki, Prezydent Miasta Bydgoszczy – Rafał Bruski

Partner główny wydarzenia:  

Województwo Kujawsko-Pomorskie

Wydarzenie jest współfinansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020

Partner strategiczny: 

Yama  – nowy dealer Renault i Dacii w Bydgoszczy

Patroni medialni: 

Gazeta Wyborcza Bydgoszcz, Magazyn Perkusista, JazzPress, Polskie Radio Pomorza i Kujaw, CGM

Partnerzy: 

Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, Drum Centre, Percussive Arts Society, PROpozycja, Wake Park Bydgoszcz, ProNatura, Klucznik – warsztat rowerowy, WiMBP w Bydgoszczy